Żyrardów: patriotyczne grafitti ku czci Bohaterów!

3 marca 2015, 14:45 | Autor:

Nie milkną echa związane z obchodami niedzielnego święta Żołnierzy Wyklętych. W specyficzny sposób FC z Żyrardowa postanowił upamiętnić bohaterów II wojny światowej.

Dnia 01.03.2015r. w pięknym mieście Żyrardowie grupa Patriotów uczciła Żołnierzy Wyklętych w dniu ich święta… pięknym muralem. Graff ten nawiązuje do wydarzeń z Powstania Warszawskiego, które działy się na Starówce. Nawiązuje też do Kompani Szturmowej P-20, która w rejonie Starego Miasta budowała i walczyła na barykadzie nazwanej Barykadą Żyrardów. Nazwa tej barykady wzięła się od lokalizacji – Barykada znajdowała sie tuż przy sklepie firmowym Żyrardowskiej Fabryki Lnu, który w czasie działań wojennych pełnił role szpitala, magazynu broni, amunicji i żywności.

Tak o Barykadzie piszą historycy:

„BARYKADA ŻYRARDÓW” – „REDUTA ŚW. TRÓJCY”. Barykada miała dwie nazwy. Wieczorem 3 sierpnia 1944 r. „Kompania Szturmowa P-20” pod dowództwem por. „Tadeusza” (Tadeusz Garliński) osadziła styk ulic Bielańskiej i Daniłowiczowskiej (Starówka) i zaczęła wznosić tam barykadę. Barykada „Żyrardów” przegradzała ul. Bielańską i jednym końcem stykała się z trzypiętrowym budynkiem w którym na parterze znajdował się sklep tekstylny fabryki Żyrardów (Bielańska 8). Sklep ten był ściśle powiązany z barykadą. Przebywała w nim część załogi broniącej barykady, w środku znajdował się skład z amunicji a na balkonie umiejscowiono stanowisko miotacza płomieni. Na Starym Mieście w tym miejscu mieścił się czworobok redut powstańczych: Bank Polski , Ratusz, Kanoniczki i pałac Blanca. Barykada znajdowała się (około 10 m.) obok Banku Polskiego i stanowiła niezwykle ważny punkt oporu. Opanowanie jej i wdarcie się Niemców na Daniłowiczowską groziło okrążeniem tych że redut. Toczono na niej niezwykle krwawe i zacięte walki. Ataki niemiecki szły z Placu Teatralnego z użyciem czołgów posuwających się niejednokrotnie pod osłoną ludności cywilnej, co utrudniało obronę. „Barykada Żyrardów” była broniona przez cały sierpień 1944 roku przez żołnierzy „Kompanii Szturmowej P-20” i Batalionu im. Waleriana Łukasińskiego. Barykada ta miała jeszcze drugą nazwę, mniej znaną a mianowicie „Reduta Św. Trójcy”. Nazwa ta pochodziła od posągu znajdującego się w bramie jednego z pobliskich domów, wyobrażającego Trójcę Świętą. Z pod barykady wyszło natarcie oddziałów staromiejskich przebijających się na Śródmieście (corocznie organizowana jest inscenizacja przebicia – GRH „Zgrupowanie Radosław”).

Mural w Żyrardowie odwzorowany jest na autentycznej fotografii z tamtego okresu.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !!!