Widzewskie kalendarium 2015 – cz. II
3 stycznia 2016, 10:39 | Autor: RyanNajczarniejszy rok w 105-letniej historii klubu dobiegł końca. W rok 2016 wchodzimy pełni nadziei, że włodarze Widzewa odbudują jego markę i w czerwcu wprowadzą drużynę do III ligi. Zanim jednak zaczniemy emocjonować się tym, co przed nami, w naszym kalendarium wracamy do tego, co wydarzyło się w ostatnich 12 miesiącach. Przed Wami część II.
LIPIEC
Grupa lokalnych biznesmenów, skrzyknięta przez Grzegorza Waraneckiego, zawiązuje nowe stowarzyszenie. Podmiot zyskuje nazwę Reaktywacja Tradycji Sportowych Widzew Łódź i zamierza zostać kontynuatorem historii klubu. Wysiłkiem wielu osób stowarzyszenie powstaje w ekspresowym tempie i wchodzi w poczet Łódzkiego Związki Piłki Nożnej. Na specjalnie zwołanej na terenie budowy nowego stadionu konferencji odczytano status „nowego” Widzewa oraz przedstawiono władze: prezesa Marcina Ferdzyna, wiceprezesa Rafała Krakusa oraz członka zarządu Andrzeja Możejko.
Wiesław Wilczyński rakiem wycofuje się z ratowania klubu. Biznesmen tłumaczył, że dopiero szczegółowa analiza dokumentów spółki uświadomiła mu, że planowana przez niego misja jest bezcelowa.
Decyzją Łódzkiego Związku Piłki Nożnej nowe stowarzyszenie może zacząć rozgrywki od A klasy. ŁZPN wnioskuje też do Polskiego Związku Piłki Nożnej o umożliwienie gry „nowemu” Widzewowi w IV lidze. Podczas lipcowych obrad Zarządu PZPN zgoda zostaje wydana i klub może występować na piątym szczeblu rozgrywkowym.
Trenerem Widzewa zostaje Witold Obarek. Na pierwszym treningu nowej drużyny, odbywającym się na boisku Szkoły Mistrzostwa Sportowego, zjawia się 28 piłkarzy oraz tłum kibiców. Fani odczuwają ulgę i kryją wielkich nadziei z nowymi władzami klubu. Zespół pomaga kompletować Obarkowi odpowiedzialny za sprawy sportowe Stanisław Syguła.
Drużyna przygotowuje się naprędce do rozgrywek IV ligi, które ruszą w połowie sierpnia. Witold Obarek i Stanisław Syguła sprowadzają do klubu wielu jego wychowanków. W kadrze są m.in. Mariusz Rachubiński, Michał Czaplarski, Michał Polit, Michał Pietras czy Michał Sokołowicz. Treningi odbywają się na obiektach SMS, na których Widzew ma rozgrywać mecze w roli gospodarza. Wcześniej jednak stadion musi zostać przygotowany do wymogów bezpieczeństwa.
Drużynę RTS wzmacniają znani piłkarze. Do kadry włączeni zostają Vladimir Bednar, Princewill Okachi oraz Adrian Budka, występujący w barwach Widzewa w Ekstraklasie. Klub pozyskuje też sponsorów. Głównym partnerem zostaje firma ZBM Owczary, a zawodników ubierać będzie hiszpańskie „Gedo”.
W pierwszym sparingu nowego zespołu Widzew pokonuje Żyrardowiankę Żyrardów 2:1. Autorem historycznego, pierwszego gola został Michał Czaplarski. W kolejnych starciach łodzianie kolejno: remisują 1:1 ze Stalą Głowno, przegrywają 0:2 z Lechią Tomaszów, wygrywają 6:0 z TMRF Widzew oraz 4:0 z Widokiem Skierniewice.
SIERPIEŃ
Widzewiacy kontynuują przygotowania do sezonu pod okiem charyzmatycznego Witolda Obarka. W pierwszym sierpniowym meczu kontrolnym wygrywają 2:0 z MKS Tuszyn. Już na drugi dzień zespół, podzielony na dwie grupy, w tropikalnych warunkach rozgrywa dwa kolejne sparingi. Zmęczenie daje się we znaki: silniejsza grupa przegrywa 0:2 z KKS Koluszki, a słabsza 0:4 z LZS Justynów. W ostatnim pojedynku przed startem sezonu łodzianie dają jednak popis gry i rozbijają Stal Głowno aż 7:1!
Kilka dni przed inauguracją IV-ligowych rozgrywek odbywa się prezentacja nowego zespołu. Na scenie pojawiają się piłkarze oraz kierownictwo klubu. Kapitanem Widzewa zostaje wybrany Mariusz Rachubiński, a jego zastępcą Michał Czaplarski. W skład Rady Drużyny wchodzą też Vladimir Bednar oraz Adrian Budka. Podczas imprezy zostaje odczytany list od Zbigniewa Bońka, w którym ikona RTS życzy mu rychłego powrotu do Ekstraklasy.
W pierwszym spotkaniu sezonu 2015/2016 Widzew wygrywa 1:0 z Zawiszą Pajęczno. Historyczne trafienie, dające trzy punkty, zaliczył Igor Świątkiewicz. Dwa kolejne mecze także padają łupem łodzian. Najpierw zespół Witolda Obarka 2:0 wygrał z Włókniarzem Zelów, a potem 2:1 z Zawiszą Rzgów. Mecz w Zelowie na żywo obserwował Zbigniew Boniek. Widzewiacy walczą także w okręgowym Pucharze Polski. W Koluszkach pokonują KKS aż 6:0, rewanżując się za sparingową porażkę. Pod koniec sierpnia drużyna traci pierwsze punkty w lidze, remisując 0:0 w Kleszczowie z tamtejszą Omegą.
WRZESIEŃ
Widzew mecz 5. kolejki IV ligi rozgrywa w charakterze gospodarza w Aleksandrowie Łódzkim. Wygrywa z Astorią Szczerców 1:0, ale musi szukać innego obiektu, bowiem władze Aleksandrowa nie chcą już gościć łodzian. Powodem miały być wulgarne napisy na ulicach, wykonane przez fanów ŁKS, oraz dwie petardy hukowe, odpalone podczas meczu.
Po udanym początku sezonu, zespół zwalnia, ale wciąż nie przegrywa. W kolejnym meczu, w Paradyżu, remis 1:1 ratuje Michał Czaplarski. Kilka dni później widzewiacy eliminują z pucharowych rozrywek Start, wygrywając w Brzezinach 2:1. W lidze nadal zawodzi skuteczność – w kolejnym starciu Widzew remisuje bezbramkowo z Pilicą Przedbórz.
Powstaje konflikt pomiędzy Grzegorzem Waraneckim a kibicami. Biznesmen m.in. oskarża ich w wywiadzie o działanie na szkodę klubu, na co fani odpowiadają oświadczeniem, sygnowanym przez oba stowarzyszenia. Spór wymyka się spod kontroli, pojawiają się ostrzejsze zarzuty obu stron. Ostatecznie konflikt zostaje zażegnany poprzez zajęcie wspólnego stanowiska przez Zarząd Widzewa i stowarzyszenie „Fanatycy Widzewa”. Po jego publikacji Waranecki postanawia zrezygnować z dalszej działalności w RTS.
Widzew strzela mało bramek W klubie za wszelką cenę starają się więc sprowadzić napastnika. Wybór pada na Kamila Zielińskiego, który w sezonie 2014/2015 dotarł z Błękitnymi Stargard do 1/2 finału Pucharu Polski. Oczekiwania wobec piłkarza są ogromne. Kibice liczą, że Zieliński będzie strzelał gole jak na zawołanie.
W prestiżowym meczu, rozgrywanym już na stadionie Szkoły Mistrzostwa Sportowego, Widzew przegrywa 1:2 z rezerwami GKS Bełchatów. Po spotkaniu Witold Obarek niespodziewanie składa dymisję. Początkowo zostaje ona oddalona, ale po powrocie do kraju Marcina Ferdzyna, trener zostaje odsunięty od zespołu. Wraz z Obarkiem, z RTS odchodzi też Stanisław Syguła, który wcześniej zawnioskował o ukaranie bełchatowian walkowerem. Zdaniem Syguły, w GKS II zagrał nieuprawiony zawodnik. Wydział Gier ŁZPN nie przyznał jednak łodzianom racji.
Drużyna, prowadzona tymczasowo przez kontuzjowanego Vladimira Bednara, jedzie na mecz do Nieborowa. Odpala Kamil Zieliński, który strzela dwa gole i Widzew wygrywa z Orłem 3:1. Wieczorem na jaw wychodzi, kto będzie następcą Witolda Obarka. Funkcję trenera przejmie anonimowy 27-letni Marcin Płuska. Wywołuje to ogromne zaskoczenie całego środowiska. Płuska zalicza efektowny debiut. Widzewiacy wygrywają 5:1 ze Stalą Głowno, a cztery bramki strzela Kamil Zieliński.
PAŹDZIERNIK
Paradoksalnie, po wysokim zwycięstwie, zespół łapie zadyszkę. W Rosanowie łodzianie kończą mecz w dziewiątkę, po czerwonych kartkach dla Princewilla Okachiego i Michała Czaplarskiego. Mogli nawet wygrać, ale Mariusz Rachubiński nie wykorzystał rzutu karnego. Kryzys pogłębia się w kolejnych grach. W Kutnie drużyna odpada z Pucharu Polski, przegrywając z występującym w „okręgówce” KS-em 0:2. Później przed własną publicznością przegrywa 0:2 z Jutrzenką Warta, a na koniec fatalnej serii ulega 0:1 Zjednoczonym Bełchatów. Na domiar złego kadra zostaje osłabiona przez kontuzje kluczowych piłkarzy: Adriana Budki i Damiana Dudały. Z urazem do końca roku grać też będzie kapitan Rachubiński.
W Łodzi dochodzi do wspólnej konferencji z udziałem przedstawicieli wszystkich widzewskich sekcji: piłkarskiej, koszykarskiej czy bokserskiej. W przyszłości szefowie poszczególnych grup zamierzają zacieśniać współpracę i wspólnie walczyć w interesie jednego klubu.
OSK „Tylko Widzew” poinformowało, że kibice w ramach akcji „Wielka Orkiestra Widzewskiej Pomocy” zebrali już przeszło 100 tysięcy złotych na pomoc RTS. Wkrótce do klubowej kast trafi połowa z tej kwoty.
Po czterech spotkaniach bez wygranej i choćby jednego strzelonego gola, Widzew w końcu przełamuje czarną serię. Podopieczni Marcina Płuski pewnie pokonują Mazovię Rawa Mazowiecka (3:0), a czyste konto zachowuje stojący między słupkami 17-letni wychowanek Widzewa – Konrad Reszka. Formę udaje się przedłużyć. W następnym meczu łodzianie wygrywają 2:0 z Andrespolią Wiśniowa Góra.
LISTOPAD
Starania Radnego Rafała Markwanta o ośrodek treningowy dla Widzewa są coraz bliższe ziszczenia się. Miasto w przetargu wyłania firmę, która zaprojektuje nową „Łodziankę”. Tymczasem przy Piłsudskiego 138 trwa budowa stadionu. Pogoda dopisuje robotnikom i trybuny powstają w ekspresowym tempie. Inżynierom nie przeszkadza nawet sensacyjna informacja o znalezieniu niewybuchy z czasów II wojny światowej.
Praca krytykowanego Marcina Płuski wreszcie zaczyna przynosić efekty. Widzew wygrywa trzeci raz z rzędu, pokonując w zaległym meczu 7. kolejki Polonię Piotrków 2:0. Wynik ten na dobre przylgnął do łodzian. Takim samym rezultatem – na korzyść RTS – zakończyło się spotkanie ze Zjednoczonymi Stryków. To czwarta z rzędu wygrana drużyny, bez straty gola!
W meczu ze strykowianami skomplikowanej kontuzji doznał Daniel Maczurek. Widzewiak zerwał więzadła krzyżowe i poboczne. Czekać go będzie operacja, a po niej żmudna rehabilitacja. Pewne jest, że obrońca w tym sezonie już nie zagra.
Rozbudzone wynikami apetyty widzewiaków zostały wyhamowane przez dwa ostatnie mecze w rundzie. Najpierw drużyna tylko zremisowała 1:1 z Borutą Zgierz, a w starciu kończącym piłkarską jesień przegrała w roli gospodarza 1:2 z Mechanikiem Radomsko. Słaby finisz rundy wkrótce sprawi, że w Widzewie podjęta zostanie decyzja o rozstaniu z dziewięcioma graczami. Kilka ruchów wzbudzi duże zdziwienie.
W programie „Piłka meczowa”, na antenie TV Toya, Marcin Ferdzyn ujawnia nazwiska sześciu piłkarzy, którzy wzmocnią Widzew w przerwie zimowej. Do zespołu dołączyć mają: Kamil Bartosiewicz, Krzysztof Możdżonek, Patryk Strus i Bartłomiej Gromek (wszyscy Bzura Chodaków), Robert Kowalczyk (Pelikan Łowicz) oraz Michał Bondara (Mazovia Mińsk Maz.). WTM informuje, że z Chodakowa do Łodzi przeniesie się także sponsor Bzury, Mirosław Leszczyński. Będzie on dyrektorem sportowym Widzewa.
Klub podaje nazwiska piłkarzy skreślonych przez Marcina Płuskę. Widzew opuścić mają: Daniel Gilarski, Michał Chachuła, Wojciech Gradecki, Igor Świątkiewicz, Nikodem Kasperczak, Vladimir Bednar, Aleksander Majerz, Mariusz Rachubiński oraz Michał Pietras.
W Widzewie ogłaszają schemat przygotowań do rundy wiosennej. W planach jest rozegranie 10 meczów sparingowych oraz udział w dwóch turniejach: w Łowiczu oraz Mielcu. Przy okazji tego drugiego drużyna zaliczy w Krośnie kilkudniowe zgrupowanie.
25 listopada Widzew obchodzi 105-lecie swojego powstania. O uczczeniu tej daty nie zapomnieli kibice, którzy odpalili morze rac na…jednej z budowanych trybun nowego stadionu. Wcześniej fani wzięli także udział w masowym „Biegu ulicą Piotrkowską”. 105 kibiców przebiegło dystans w czasie 1h 05m, co było zupełnym przypadkiem!
Szefowie Widzewa rozmawiają ze skreślonymi piłkarzami. Damian Gilarski, Igor Świątkiewicz, Michał Chachuła oraz Wojciech Gradecki rozwiązują umowy za porozumieniem stron. Klub bliski jest porozumienia także z Nikodemem Kasperczakiem oraz Vladimirem Bednarem. Natomiast pojawiają się trudności w rozmowach z Aleksandrem Majerzem, Mariuszem Rachubińskim oraz Michałem Pietrasem.
GRUDZIEŃ
Miesiąc zaczyna się od wewnętrznego sparingu, w którym udział bierze kilku kandydatów do gry w Widzewie. Na testy przyjeżdżają m.in. Słowak Tomas Pochyba, Paweł Nowacki, Sebastian Kaczyński czy awizowani wcześniej gracze z Chodakowa. Sprawdziany najbardziej wyróżniających się piłkarzy będą kontynuowane 7 stycznia.
Na hali Chojeńskiego Klubu Sportowego odbywa się wielki turniej z okazji 105-lecia Widzewa. Na parkiecie pojawia się wiele zaproszonych drużyn: Chrobry Głogów, CSKA Moskwa, Elana Toruń, Karpaty Krosno, Partizan Belgrad, Ruch Chorzów i Stal Rzeszów. Turniej wygrywają „Niebiescy”, a po zawodach odbywa się wigilia kibiców z udziałem ponad 400 osób!
Widzew zmienia sponsora technicznego. Po kilku miesiącach współpracy z „Gedo”, łodzian ubierać będzie firma „Zina”. Nowego partnera klub przedstawił na specjalnie zwołanej w tym celu konferencji prasowej. Przy okazji zaprezentowano też stroje na rundę wiosenną, na których znalazł się kontur klubowego herbu oraz loga kibiców z Londynu i Irlandii. Widzewscy emigranci dołączyli tym samym do grona sponsorów klubu. Podczas spotkania z dziennikarzami kontrakt podpisał też Robert Kowalczyk.
Do sprawującego drugą kadencję Radnego Rafała Markwanta dołączył drugi widzewiak – Marcin Chruścik. Przegrał on rywalizację o mandat w ubiegłorocznych Wyborach Samorządowych, ale jego ówczesny konkurent przeniósł się do Sejmu RP. Chruścik zajął więc jego miejsce i poszerzył grono klubowych reprezentantów w Radzie Miasta.
Klub zaczął intensywne rozmowy z syndykiem RTS Widzew Łódź S.A. w temacie odkupienia historycznego herbu Widzewa. Została złożona oferta nabycia tego aktywa.
Zorganizowano kolejną konferencję. Tym razem jako sponsor klubu przedstawione zostało OSK „Tylko Widzew”. Prezes Tomasz Figlewicz zdradził, że środki uzyskane w ramach akcji „Wielka Orkiestra Widzewskiej Pomocy” trafią w dużej mierze do juniorskich zespołów RTS.
Zaprezentowano także nowego piłkarza – obrońcę Kacpra Bargiela z Bzury Chodaków. Popołudniu umowy z Widzewem podpisali też Bartłomiej Gromek oraz Patryk Strus. Wkrótce zrobią to także wspominani Kamil Bartosiewicz i Michał Bondara. Z Chodakowa ściągnięto też młodego bramkarza, Michała Chorosia, ale nie będzie Krzysztofa Możdżonka. W grudniu ogłoszono także sprowadzenie obrońców Przemysława Rodaka (Pogoń Siedlce) oraz Kamila Tlagi (Legionovia Legionowo). Widzew rozmawiał też m.in. z Pawłem Sobolewskim z Korony Kielce oraz wcześniej z Mateuszem Broziem z Puszczy Niepołomice. Te tematy jednak upadły. Rozmowy trwają także z dwoma innymi zawodnikami: jeden reprezentuje klub z Ekstraklasy, drugi w niej grywał, a teraz występuje w II lidze. Na testy przyjechać mają też dwaj ciekawi Bułgarzy. Jednym z nich jest prawy obrońca Daniel Shmedin.
W Widzewie uruchomiono kolejny projekt – sklep internetowy z klubowymi pamiątkami. Można nabywać w nim m.in. nowe koszulki meczowe marki „Zina”, które od początku cieszyły się dużym zainteresowaniem kibiców. W pierwszy dzień fani kupili ich 100!
OSK „Tylko Widzew” zainicjowało ciekawą aukcję, na której kupić można zrobiony przez jednego z fanów piernik świąteczny z herbem Widzewa. Licytacja przekracza wszelkie wyobrażenia i na koniec grudnia za ten wypiek zaoferowano kwotę 11 910 złotych!
Przeczytaj I cześć widzewskiego kalendarium 2015!