Widzew zaprezentował raport finansowy
5 stycznia 2024, 12:49 | Autor: BercikDzisiaj w sali kinowej hotelu Puro przy ulicy Ogrodowej, odbyła się konferencja prasowa dotycząca raportu finansowego klubu za okres ostatnich osiemnastu miesięcy. Klub zakończył ten okres bilansowy z zyskiem.
Co ciekawe, raport finansowy Widzewa nie dotyczy jednego roku kalendarzowego, lecz był rozpatrywany za okres od stycznia 2022 roku do czerwca 2023 roku. „Patrzymy na finanse Widzewa szeroko, mówimy o trzech różnych okresach czasowych. Sprawozdanie dotyczy okresu od 1 stycznia 2022 do czerwca 2023 roku, czyli 18 miesięcy. Nie pokrywa to się z sezonem. A kontekst ostatnich sześciu miesięcy to już nowy sezon” – powiedział Michał Rydz.
Z kilku powodów władze RTS zdecydowały się na zmianę okresu rozliczeniowego. „Decyzja zapadła dwa lata temu. Do tej pory Widzewa raportował od stycznia do grudnia. Mówimy o sprawozdaniu finansowych. Powodowało to kilka problemów. W ramach komisji licencyjnych musimy składać budżety sezonowe, czyli od czerwca do czerwca. Po drugie, to trudne jest porównywanie wyników, bo nie pokrywało się to z sezonem” – zaznaczył prezes Widzewa.
W raportowanym okresie, klub wygenerował przychód w kwocie 55.838.000 złotych, natomiast poniósł koszty rzędu 52.591.000 złotych. Zysk bilansowy wyniósł zatem 3.247.000 złotych. Na dzień 30 czerwca 2023 roku aktywa Widzewa wyniosły razem 16.657.000 złotych, a kapitał własny 10.219.000 złotych. Spółka posiada jedynie bieżące nieprzeterminowane zobowiązania.
Rok obrachunkowy, klub zakończył zyskiem bilansowym. Na osiągnięty zysk wpłynęło przedłużenie okresu obrotowego z 12 do 18 miesięcy, w związku z chęcią zrównania kolejnego roku obrachunkowego z sezonem piłkarskim. W konsekwencji, w okresie sprawozdawczym były cztery transze sprzedażowe karnetów (wiosna – sezon 2021/22, sezon 2022/23 oraz sezon 2023/24), które spółka odnotowała w przychodach we wskazanym roku rozliczeniowym.
Podstawowe przychody objęły dwa obszary: komercyjny i organizacji meczów. Blisko 40% przychodów generuje organizacja meczów Widzewa, natomiast 31% zysków to przychody komercyjne. Prawa telewizyjne i powiązane dały 17% przychodów, a pozostałe to dochód ze sklepu i akademii. W kwestii kosztów, 51% generuje pierwszy zespół, 13% organizacja meczów, również 13% to inne koszty. Pozostałe środki zostały przeznaczone na akademię, sklep i najem powierzchni.
Priorytetem RTS ma być sport, więc intencją będzie zwiększanie nakładów w tej pierwszej kategorii, aby osiągać jak najwyższe cele. Równolegle środki będą inwestowane w akademię, infrastrukturę oraz rozwój organizacyjny. „Nasza intencja jest prosta: będziemy zwiększać nakłady na pierwszy zespół. Jesteśmy w tym jednak wyważeni i chcemy prowadzić zrównoważoną politykę finansową Klubu. Pewne koszty musimy ponosić, jednak nie chcemy sobie pozwolić na szaleństwo” – powiedział Tomasz Stamirowski.