Widzew wysoko w raporcie organizacji i stanu bezpieczeństwa
20 sierpnia 2020, 08:25 | Autor: RedakcjaKilka dni temu na oficjalnej witrynie Polskiego Związku Piłki Nożnej ukazał się coroczny raport dotyczący organizacji i stanu bezpieczeństwa meczów piłki nożnej na szczeblu centralnym. Wiemy już zatem, jak na tle innych polskich klubów wypadł Widzew. Łodzianie w wielu kategoriach zajęli wysokie miejsca.
Forma raportu oraz sposób jego sporządzenia nie uległy właściwie żadnym zmianom, może poza jedną. Większość danych zawartych w raporcie uwzględnia bowiem stan faktyczny przed pandemią. Informacje takie jak frekwencja na stadionie, udział zorganizowanych grup kibiców w meczach wyjazdowych czy dane infrastrukturalne dotyczą spotkań rozgrywanych przed zatrzymaniem rozgrywek w Polsce. W konsekwencji, dane pochodzą z dwudziestu sześciu kolejek Ekstraklasy i dwudziestu dwóch kolejek I oraz II ligi.
W pierwszej części ujęte zostały statystki dotyczące frekwencji. Podobnie jak w ubiegłorocznym raporcie, „Serce Łodzi” było najbardziej obleganym obiektem sportowym na trzecim poziomie rozgrywkowym. Na stadionie przy al. Piłsudskiego średnio zasiadało 16 623 kibiców. To drugi wynik w Polsce, bowiem więcej fanów przyciągały domowe spotkania Legii Warszawa. Warto jednak wspomnieć, że w raporcie średnia frekwencja przy ul. Łazienkowskiej wynosiła 18 983 widzów, zaś rzeczywista oscylowała na poziomie 17 361 fanów na mecz. Różnica wynika z faktu, że raport uwzględnia liczbę uprawnionych do wejścia, a nie rzeczywistą liczbę osób uczestniczących w spotkaniu. Nieco gorzej w porównaniu do poprzedniego sezonu wypadli fani czerwono-biało-czerwonych w zakresie meczów wyjazdowych. W poprzednim sezonie czterokrotnych mistrzów Polski poza Łodzią wspierało 2015 kibiców, chociaż nie ma co przywiązywać większej wagi do tej wartości, bowiem uwzględnia ona jedynie „autoryzowane grupy kibiców”.
Druga część zestawienia skupia się na infrastrukturze. Stadion Widzewa był najnowocześniejszym obiektem sportowym w całej drugiej lidze. Nie dziwi więc, że w wielu kategoriach to „Serce Łodzi” wiodło prym. Tak było chociażby w zakresie warunków oglądania meczu, ocenie sanitariów, bufetów, punktów depozytowych czy w ocenie warunków pracy stanowiska dowodzenia. Zdaniem PZPN, nieco mniej korzystnie wypadły ciągi komunikacyjne oraz wyjścia ewakuacyjne.
Trzecia część raportu uwzględnia ogólną ocenę dnia meczowego. Jak widać, przy al. Piłsudskiego wyciągają wnioski… przynajmniej w niektórych aspektach. Odnosząc się do ubiegłorocznego zestawienia, nastąpił bowiem znaczący progres w większości branych pod uwagę elementów. Bardzo dobrze oceniono pracę kierownika ds. bezpieczeństwa, ale także spikera zawodów, co dwanaście miesięcy wcześniej nie było tak oczywiste. W łącznej klasyfikacji Widzew plasuje się na czwartym miejscu, ustępując Pogoni Siedlce, Górnikowi Łęczna oraz Skrze Częstochowa.
W ostatnim rozdziale sprawozdania ujęte zostało bezpieczeństwo i zabezpieczenie meczów. Biorąc pod uwagę wszystkie spotkania na szczeblu centralnym, miano imprezy masowej o podwyższonym ryzyku miało dziewięćdziesiąt osiem meczów. W samej II lidze było ich jedynie siedemnaście, ponad trzykrotnie mniej niż w roku ubiegłym. Niestety w raporcie nie podano informacji, ile z nich odbyło się przy al. Piłsudskiego, a jako „liderów” w tej klasyfikacji uznnao zespoły Rakowa Częstochowa oraz Radomiaka Radom (po sześć spotkań).
Z pełną wersją raportu organizacji i stanu bezpieczeństwa autorstwa Polskiego Związku Piłki Nożnej za sezon 2019/2020 można zapoznać się TUTAJ.