Widzew Łódź – Radomiak Radomiak 3:2 (2:1)

23 sierpnia 2024, 20:01 | Autor:

Piłkarze Widzewa Łódź zwycięstwem oddali hołd zmarłemu Franciszkowi Smudzie. Drużyna Daniela Myśliwca okazała się lepsza od Radomiaka Radom, pokonując go 3:2, czyli tak, jak lubił to robić z rywalami „Franz”! Bohaterem był autor gola i asysty Imad Rondić.

Można było odnieść wrażenie, że samo spotkanie było nie daniem głównym, a jedynie koniecznym dodatkiem do wszystkich wydarzeń związanych z oddaniem hołdu zmarłemu w ubiegłą niedzielę Franciszkowi Smudzie. W taki dzień po prostu nie wypadało nie walczyć o trzy punkty, jakby był to dla każdego zawodnika, grającego z czarną opaską na ramieniu, ostatni występ w życiu!

I właśnie pierwsi niezłe szanse na otwarcie wyniku wykreowali sobie gospodarze. Imad Rondić odebrał piłkę w okolicy pola karnego rywali, zagrał do Jakuba Łukowskiego, a ten poszukał szczęścia strzałem w długi róg. Dobrym refleksem popisał się jednak Maciej Kikolski. Chwilę później widzewiacy przycisnęli jeszcze mocniej, a najbliżej trafienia był Jakub Sypek. To było bardzo dobre wejście w mecz i należało żałować, że nie przekuto tego na gola, bo później zawody wyrównały się. Na szczęście nie na długo i w 18. minucie zrobiło się 1:0! Szybką i ładną dla oka wymianę podań w środku pola zakończyło prostopadłe zagranie Rondicia do Frana Alvareza, a ten będąc oko w oko z Kikolskim podciął piłkę nad wychodzącym golkiperem, umieszczając ją w siatce.

Sześć minut później w notesie arbitra Patryka Gryckiewicza znalazł się Juan Ibiza, ale z innego powodu. Hiszpański obrońca obejrzał – zdaje się – niepotrzebną żółtą kartkę, a ponieważ było to czwarte napomnienie w sezonie, w najbliższej kolejce zawodnik odpocznie. Następnie gra przeniosła się na połowę Widzewa, lecz korzystnych okazji do wyrównania nie było. Raz, przed takim zagrożeniem, drużynę uchronił dobrym powrotem Luis Silva. Kolejne minuty wyglądały tak, jakby piłkarze Myśliwca mieli wszystko pod kontrolą, ale nie chcieli za wszelką cenę dążyć do podwyższenia rezultatu.

W 42. minucie mieliśmy jednak dwubramkowe prowadzenie. Akcję długim i precyzyjnym podaniem zaczął Ibiza, futbolówkę przejął Rondić, zwiódł Rahila Mammadowa i został przez niego sfaulowany kilka metrów przed bramką. Bośniak sam wymierzył sprawiedliwość, pewnie wykorzystując rzut karny! Niestety, łodzianom nie udało się utrzymać wyniku przed gwizdkiem oznaczającym koniec pierwszej połowy. Snajperski instynkt wrócił do Leonardo Rochy, który celnie główkował w czwartej doliczonej minucie. Błąd przy próbie odbicia niezbyt wymagającej piłki popełnił z kolei Rafał Gikiewicz i na przerwę trzeba było zejść „tylko” przy stanie 2:1!

Po zmianie stron spotkanie wyraźnie się zaostrzyło, w czym górowali przede wszystkim radomianie. W pierwszym kwadransie nie widzieliśmy więc ciekawych zagrań, tylko wiele fauli i aż cztery żółte kartki w wykonaniu gości! Zapewne w celu rozruszania gry trener Myśliwiec po godzinie wymienił skrzydłowych, wpuszczając na murawę Hilarego Gonga oraz Antoniego Klimka. Reakcja wydawała się uzasadniona, ponieważ to drużyna Bruno Baltazara przejęła inicjatywę i miała tzw. optyczną przewagę. Do gry w piłkę wróciliśmy w 67. minucie, gdy akcję przeprowadzili… dwaj obrońcy. Mateusz Żyro dośrodkował na głowę Silvy, a ten celnie uderzył, szukając szansy na podwyższenie prowadzenia. Innego zdania był jednak Kikolski, który przerzucił piłkę nad poprzeczką. W odpowiedzi Radomiak wykorzystał stratę Gonga i ruszył z kontrą w liczebnej przewadze. Nie zdołał jednak postawić kropki nad i.

Osiemnaście minut przed końcem podstawowego czasu gry na boisku pojawili się dwaj inni dublerzy: Sebastian Kerk oraz Hubert Sobol. Był to w miarę udany okres w poczynaniach widzewiaków, którzy byli w stanie dłużej utrzymać posiadanie na połowie przeciwnika. W ostatnim kwadransie wróciły emocje bramkowe. Najpierw na uderzenie z dystansu zdecydował się bardzo dobrze prezentujący się dziś Marcel Krajewski, a tor lotu piłki zmienił jeszcze Żyro, umieszczając ją w siatce! Wynik 3:1 widniał na tablicy jednak tylko przez kilkadziesiąt sekund. W pole karne zacentrował Rafał Wolski, a Gikiewicza pokonał aktywny Zie Ouattara!

Wciąż mający możliwość przerwania serii porażek zespół z Radomia szukał okazji do wyrównania, a czerwono-biało-czerwoni nastawiali się na kontrataki. I po jednym z nich znów powinni prowadzić dwoma golami. Kapitalne zagranie Kerka trafiło do Sobola, ale ten fatalnie spudłował w sytuacji sam na sam z Kikolskim! Później znów do ataku zerwali się przyjezdni, zwłaszcza, że na odrobienie strat mieli pięć doliczonych minut. RTS bronił się jednak bardzo skutecznie, w dodatku drugą żółtą kartkę obejrzał Raphael Rossi i było nieco łatwiej dowieźć rezultat do ostatniego gwizdka. Co ostatecznie się udało, a wynik 3:2 jest przecież iście w stylu „Franza„!

Kolejne spotkanie drużyna z Piłsudskiego rozegra na wyjeździe. W pierwszy dzień września zmierzy się z aktualnym mistrzem Polski, czyli Jagiellonią Białystok.

Widzew Łódź – Radomiak Radom 3:2 (2:1)
18′ Alvarez, 42′ Rondić, 75′ Żyro – 45+4′ Rocha, 77′ Ouattara

Gikiewicz – Krajewski, Żyro, Ibiza, Silva – Hanousek (80′ Shehu), Alvarez – Sypek (60′ Gong), Łukowski (72′ Kerk), Cybulski (60′ Klimek) – Rondić (72′ Sobol)

Rezerwowi: Krzywański – Kastrati, Hajrizi, Diliberto

Trener: Daniel Myśliwiec