Widzew Łódź – Lech Poznań 1:1 (1:1)

19 maja 2024, 19:31 | Autor:

Remisem zakończyło się ostatnie w tym sezonie domowe spotkanie drużyny Widzewa. Łodzianom groziła czwarta z rzędu porażka, bo przy Piłsudskiego prowadził Lech Poznań, ale skończyło się podziałem punktów. Jest czego żałować, bo gospodarze byli bliżsi zwycięstwa. Dominowali szczególnie w drugiej połowie.

Po trzech kolejnych porażkach trener Daniel Myśliwiec postanowił dokonać szerszych zmian w swoim zespole. W porównaniu do zeszłotygodniowej potyczki z Zagłębiem Lubin dokonał w wyjściowym składzie aż czterech zmian. Wydarzeniem był powrót Marka Hanouska po przerwie spowodowanej czerwoną kartką. Goście tylko z jedną roszadą, ale z jasnym celem – tylko zwycięstwo dawało lechitom nadzieje na europejskie puchary.

I to właśnie piłkarze Mariusza Rumaka lepiej weszli w zawody, groźnie atakując w pierwszym minutach. Nie zmusili jednak do wysiłku Rafała Gikiewicza. Widzewiacy natomiast górowali w agresywnych wejściach, przez co dwóch z nich obejrzało żółte kartki przed upływem dziesięciu minut gry. Pierwszy lepszy moment nastąpił w minucie trzynastej, lecz strzał Hanouska został zablokowany. Gdy wydawało się, że spotkanie się wyrównało, dobrą akcję przeprowadzili poznaniacy. Joel Pereira dośrodkował na drugi słupek, a tam niepilnowany Kristoffer Velde celną główką pokonał Gikiewicza i było 0:1! Kilka chwil później Norweg uderzył jeszcze zza pola karnego i trafił w górną część poprzeczki.

Stracony gol nie podziałał na RTS jak czerwona płachta na byka, ale wręcz przeciwnie. Choć sprawiali wrażenie bardziej zdeterminowanych niż w dwóch poprzednich starciach, brakowało im odwagi i przede wszystkim dłuższego utrzymania się przy piłce. Dopiero w 33. minucie Imadowi Rondiciowi udało się celnie główkować, choć jak się okazało zrobił to z pozycji spalonej. Dziesięć minut później widzewiacy mieli w końcu swój moment. Zaczęło się od dośrodkowania, do którego odważnie ruszył Kamil Cybulski. Młody pomocnik zderzył się w powietrzu z interweniującym Bartoszem Mrozkiem, a po szybkiej analizie VAR sędzia Piotr Lasyk wskazał na wapno! Egzekutorem okazał się Rondić, który pewnie posłał piłkę obok Mrozka, doprowadzając w 43. minucie do wyrównania!

Ostatnie fragmenty pierwszej połowy, przedłużonej przez Lasyka o cztery minuty, były wyrównane i dość spokojne, bez okazji strzeleckich. Na przerwę oba zespoły zeszły więc przy rezultacie  remisowym. Była to zła wiadomość dla „Kolejorza”, bo punkt nie wystarczał mu do zachowania szans na podium. Można było więc spodziewać się, że to podopieczni Mariusza Rumaka będą bardziej nastawiani na ofensywę po zmianie stron.

Pierwsi zaatakowali natomiast łodzianie, a konkretnie Fabio Nunes, po którego zablokowanym strzale nastąpił rzut rożny, a potem jeszcze jeden i kolejny. I właśnie po jednym z nich Widzew był bardzo bliski objęcia prowadzenia. Najpierw celnie uderzył Juan Ibiza, ale Mrozek świetnie poradził sobie nie tylko z tą próbą, ale i dobitką Mateusza Żyry. Pokazał się też Filip Szymczak, lecz kopnął nad bramką. W 54. minucie świetną okazję na gola miał Cybulski, rozpoczynający szybką kontrę w przewadze. Mógł podawać, mógł też sam finalizować akcję – ostatecznie młodzieżowiec wpadł w pole karne, gdzie zablokowano jego strzał, a przy poprawce Andrejs Ciganiks pechowo strzelił w nogi Mrozka! Celności zabrakło z kolei Hanouskowi, choć pomylił się niewiele. Cybulski szybko znów wystąpił w głównej roli, przymierzył pod poprzeczkę, lecz bramkarz Lecha był na posterunku.

Gospodarze cały czas mieli optyczną przewagę, próbując przekuć ją w prowadzenie na tablicy wyników. Starał się o to m.in. Fran Alvarez, ale po efektownym dryblingu Hiszpan źle uderzył lewą nogą. Dwadzieścia minut przed końcem regulaminowego czasu gry trener Myśliwiec przeprowadził pierwszą zmianę personalną, wprowadzając na murawę Antoniego Klimka. Tym samym miejscowi kontynuowali zawody z dwójką młodzieżowców na skrzydłach. Szybko zaliczyli jednak przymusową przerwę. Najpierw interwencji medycznej wymagał Elias Andersson, a później nad boiskiem pojawił się gęsty dym z rac odpalonych pod Zegarem.

Tuż po wznowieniu gry ponownie zaatakowali czerwono-biało-czerwoni. Na wolej zza pola karnego zdecydował się Ciganiks, ale nieznacznie chybił. Od 82. minuty łodzianie grali dwójką środkowych napastników, bo do Rondicia dołączył z ławki rezerwowych Jordi Sanchez. Miało to dodać jeszcze więcej ofensywnego nastawianie i szybko mogło przynieść upragniony efekt. Gdyby nie reakcja Bartosza Salamona na linii bramkowej, Bośniak cieszyłby się z dubletu. Obudził się także kompletnie bezzębny w drugiej połowie rywal z Poznania. Bardzo groźnie uderzył Mikael Ishak, lecz „Giki” zatrzymał najlepszego strzelca i kapitana gości.

Lasyk doliczył sporo, bo osiem minut i zaraz na początku tego dodatkowego czasu widzewscy napastnicy byli o krok od sprawienia radości blisko 18 tysiącom kibiców. Obaj mieli szansę na trafienie do siatki, a Sanchezowi na przeszkodzie stanął słupek! W końcowych fragmentach lechici próbowali odrzucić głodnych drugiego gola widzewiaków od swojej bramki, samemu spróbować pokusić się o decydujący cios. Nie wyszło to jednak zbyt dobrze ani Ishakowi, ani Velde. Niestety, boleśnie nieskuteczny był też Sanchez, który dwukrotnie przegrał starcie z Mrozkiem. Więcej okazji już nie było, więc mecz zakończył się rozczarowującym – patrząc przez pryzmat sytuacji – remisem. W sobotę ostatnia odsłona sezonu, podczas wyjazdowej potyczki w Radomiu.

43′ Rondić (k) – 21′ Velde

Gikiewicz – Milos, Żyro, Ibiza, Ciganiks – Diliberto (82′ Sanchez), Hanousek, Alvarez – Nunes (70′ Klimek), Cybulski (90+3′ Tkacz) – Rondić

Rezerwowi: Krajcirik – Kastrati, Szota, Kwiatkowski, Silva, Kun

Trener: Daniel Myśliwiec