Relacja z obchodów rocznicy śmierci „Warszyca”
20 lutego 2015, 16:57 | Autor: karolinkaPrezentujemy relację z obchodów upamiętniających bohaterską śmierć z rąk komunistów zadaną gen. Stanisławowi Sojczyńskiego „Warszycowi”, w jakich udział wzięli kibice Widzewa.
19 lutego w łódzkiej katedrze odbyły się obchody upamiętniające zamordowanie przez komunistów Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” w których uczestniczyli działacze Młodzieży Wszechpolskiej oraz kibice Widzewa. W ramach uroczystości przygotowano krótką inscenizację dotyczącą życia gen. Sojczyńskiego,a następnie została odprawiona msza święta celebrowana przez arcybiskupa diecezji łódzkiej Marka Jędraszewskiego.
Po Eucharystii wszyscy uczestnicy zgromadzili się przed Katedrą, aby ułożyć ze zniczy wielki napis „WARSZYC”. W tym czasie działacze Mlodzieży Wszechpolskiej zaprezentowali specjalnie przygotowany na tą okazję transparent o treści: „Warszycowi cześć i chwała, Młodzież Wszechpolska nie zapomniała”, oraz odpalili symboliczne biało – czerwone race.
Całe uroczystości zwieńczył koncert pieśni patriotycznych zespołu „Forteca” Kapitan Stanisław Sojczyński „Warszyc” był organizatorem i dowódcą Konspiracyjnego Wojska Polskiego – najsilniejszej organizacji antykomunistycznego podziemia działającej w centralnej Polsce.
Zamysłem organizatorów wystawy było ukazanie drogi życiowej „Warszyca” jako jednego z wielu żołnierzy Armii Krajowej, którzy nie złożyli broni w 1945 r. po zakończeniu okupacji niemieckiej. Wystawa pokazuje także losy jego podkomendnych i powody, dla których zdecydowali się pozostać w konspiracji. Ramy chronologiczne prezentowanej wystawy obejmują lata 1939–1948. Całość dopełniają informacje o losach żołnierzy „Warszyca” w okresie późniejszym.
Wystawa ma przede wszystkim charakter edukacyjny, dlatego starano się ukazać szerokie tło historyczne. Przedstawiono materiały pokazujące losy żołnierzy „Warszyca” zarówno w okresie okupacji niemieckiej, jak i po wkroczeniu na ziemie polskie Armii Czerwonej. Ukazują one struktury organizacyjne i zasady funkcjonowania oddziałów partyzanckich, ich polityczne cele oraz życie codzienne żołnierzy AK i KWP.