Podsumowanie sezonu 2013/2014 – wypożyczeni
15 czerwca 2014, 18:00 | Autor: RafiOśmiu piłkarzy Widzewa miniony sezon spędziło na wypożyczeniach w innych klubach. Bartłomiejowi Pawłowskiemu, Damianowi Ceglarzowi oraz Mikołajowi Zwolińskiemu przyszło spędzić na wypożyczeniu cały rok, zaś Tomaszowi Kowalskiemu, Łukaszowi Staroniowi, Davidowi Kwiekowi, Michałowi Jonczykowi oraz Maciejowi Krakowiakowi jedynie rundę wiosenną. Poniżej przedstawiamy podsumowanie dokonań widzewiaków podczas gry na wypożyczeniach.
BARTŁOMIEJ PAWŁOWSKI: (Malaga CF)
Polak, do hiszpańskiej Malagi trafił na zasadzie rocznego wypożyczenia z opcją pierwokupu. Ofensywny pomocnik łącznie w barwach klubu z Andaluzji zagrał w ośmiu meczach zdobywając przy tym jedną bramkę. Pawłowski swoje premierowe trafienie w najwyższej klasie rozgrywkowej w Hiszpanii zdobył podczas wyjazdowego meczu z Realem Valladolid. Debiut piłkarza w rozgrywkach Primera Division miał miejsce 25 sierpnia 2013 roku na Camp Nou, gdzie Pawłowski rozegrał 63 minuty przeciwko FC Barcelonie, kilka razy zaznaczając swoją obecność na boisku. Pierwsza połowa sezonu dla widzewiaka występującego w Maladze była lepsza, niż runda wiosenna. Jesienią Bartłomiej Pawłowski zaliczył pięć spotkań, a wiosną jedynie trzy. Ówczesny trener Bernd Schuster szczególnie wiosną przestał stawiać na 21-latka, ale po sezonie Niemiec odszedł. Mimo zmiany szkoleniowca w zespole z Andaluzji nie zdecydowano się na wykupienie Pawłowskiego z Widzewa. Malaga rozgrywki zakończyła w środku tabeli zajmując 11. miejsce z dorobkiem 42 punktów w 38 meczach.
Pawłowski w liczbach:
Mecze: 8
Minuty: 252
Bramki: 1
Żółte kartki: 1
Czerwone kartki: 0
TOMASZ KOWALSKI: (Arka Gdynia)
W gdyńskiej Arce Tomaszowi Kowalskiemu przyszło spędzić wiosnę sezonu 2013/2014. Piłkarz przebywając na wypożyczeniu rozgrywał mecze w barwach żółto-niebieskich zarówno na poziomie I ligi, a także w III-ligowych rezerwach Arki. Na zapleczu ekstraklasy Kowalski zaliczył trzynaście występów (dziewięć ligowych i cztery Pucharu Polski). W podstawowej jedenastce z Gdyni na pierwszoligowych boiskach zjawił się trzykrotnie, sześciokrotnie wchodząc na boisko z ławki rezerwowych. W pełnym wymiarze czasowym pomocnikowi przyszło rozegrać tylko jeden mecz. W rozgrywkach pucharowych, w których gdynianie doszli aż do półfinału, widzewiak zaliczył cztery pojedynki, a połowę z nich rozegrał przez pełne 90 minut. 21-latkowi podczas wypożyczenia do Arki nie udało się ani razu wpisać na listę strzelców. Arkowcy na początku rozgrywek wymieniani byli, jako jedni z pretendentów do awansu, ostatecznie jednak ekstraklasa w przyszłym sezonie nie zawita do Gdyni, którzy w tabeli uplasowali się poza podium, na 4. miejscu. Kowalski wraz z końcem sezonu zakończył swoje wypożyczenie i powrócił do Widzewa. 30 czerwca jego umowa wygaśnie.
Kowalski w liczbach:
Mecze: 13 (9 I liga + 4 Puchar Polski)
Minuty: 594 (337 I liga + 257 PP)
Bramki: 0
Żółte kartki: 1
Czerwone kartki: 0
DAVID KWIEK: (Okocimski Brzesko)
Wiosnę minionych rozgrywek David Kwiek spędził na wypożyczeniu w Okocimskim Brzesko. Widzewiak w drużynie popularnych „Piwoszy” stanowił ważne ogniwo. W sezonie rozegrał 14 meczów, przy czym ośmiokrotnie spotkania zaczynał w podstawowej „11-stce”, sześć razy zaliczając występ wchodząc z ławki rezerwowych. Trzy spotkania piłkarz odnotował w pełnym wymiarze czasowym. Kwiek w zakończonym sezonie zdobył jedną bramkę, ukarany został pięcioma żółtymi kartkami i aż dwiema czerwonymi. 26-letni nominalny pomocnik wraz z drużyną z Brzeska spadł z I ligi zajmując ostatnią lokatę w tabeli.
Kwiek w liczbach:
Mecze: 14
Minuty: 808
Bramki: 1
Żółte kartki: 5
Czerwone kartki: 2
ŁUKASZ STAROŃ: (Puszcza Niepołomice)
Wypożyczony z Widzewa do Puszczy Niepołomice 23-letni napastnik wiosnę spędził na zapleczu ekstraklasy. Dla niepołomiczan Staroń zdobył jedną bramkę, w trzynastu występach. Jedenaście razy zawodnik występował w wyjściowej „11-stce”, sześć spotkań rozgrywając w pełnym wymiarze czasowym, dwukrotnie na plac gry wchodząc z ławki rezerwowych. Napastnik mimo, iż nie był bramkostrzelny, to zaliczany był do grona istotnych postaci Puszczy, która jednak nie zdołała utrzymać się w I lidze. Wypożyczenie Staronia, wraz z końcem sezonu, dobiegło końca.
Staroń w liczbach:
Mecze: 13
Minuty: 959
Bramki: 1
Żółte kartki: 1
Czerwone kartki: 0
MICHAŁ JONCZYK: (Motor Lublin)
Wypożyczenia do Motoru Lublin, z pewnością do udanych nie zaliczy Michał Jonczyk, który po raz kolejny doznał kontuzji kolana. Ofensywny pomocnik w doskonałym stylu rozpoczął rundę wiosenną – w pierwszym swoim meczu, w barwach klubu ze stolicy województwa lubelskiego, zdobył dwa gole. Swoje premierowe trafienia dla Motoru, Michał Jonczyk zdobył w Stalowej Woli, przeciwko miejscowej Stali. Tydzień później, w 20. kolejce II ligi, w Lublinie widzewiak dorzucił jeszcze jedno trafienie, w meczu z Garbarnią Kraków. Nieszczęśliwy splot wydarzeń dla 22-latka nastąpił jednak cztery kolejki później. W 55 minucie pojedynku Motor – Concordia Elbląg, zawodnik upadł trzymając się za kolano. Jak się później okazało Jonczyk naruszył wiązadła w kolanie, co oznaczało, że sezon dla zawodnika był już zakończony. Piotrkowianin w barwach drużyny z Lublina rozegrał tylko sześć meczów, zdobywając trzy bramki. Motorowcy pod nieobecność Jonczyka rozegrali fatalny sezon, co skutkowało spadkiem do III ligi.
Jonczyk w liczbach:
Mecze: 6
Minuty: 436
Bramki: 3
Żółte kartki: 2
Czerwone kartki: 0
MACIEJ KRAKOWIAK: (Odra Opole)
Maciej Krakowiak wiosnę ubiegłego sezonu spędził w Opolu. W drużynie Odry przyszło mu jednak wystąpić tylko w pięciu meczach wszystkie w pełnym wymiarze czasowym. Łodzianin w zespole prowadzonym przez Petra Nemca był tylko zmiennikiem dla Damiana Primela, który wywalczył pozycję podstawowego bramkarza Odry po kilku pierwszych kolejkach, luzując „Krakusa”. Opolanie piłkarsko spadli z II ligi, choć zawirowanie związane z procesem licencyjnym sprawiło, iż zespół wciąż ma szansę na pozostanie w lidze na kolejny sezon.
Krakowiak w liczbach:
Mecze: 5
Minuty: 450
Bramki: 0
Żółte kartki: 1
Czerwone kartki: 0
DAMIAN CEGLARZ: (Pelikan Łowicz)
Roczne wypożyczenie do Pelikana Łowicz, podobnie jak w przypadku Michała Jonczyka, Damian Ceglarz nie było udanych. Piłkarz w zespole Pelikana występował głównie w rundzie jesiennej, będąc w tym czasie podstawowym zawodnikiem zespołu. Podczas pobytu w zespole z Łowicza prawy obrońca rozegrał osiemnaście spotkań, trzy z nich na szczeblu Pucharu Polski. Widzewiak nie zdobył ani jednej bramki dla swojej drużyny. Wiosna dla Ceglarza to czas, w którym borykał się z kontuzją ścięgna Achillesa. Pelikan Łowicz zajmując 13. miejsce znalazł się w niechlubnym gronie spadkowiczów z II ligi.
Ceglarz w liczbach:
Mecze: 18 (15 II liga + 3 PP)
Minuty: 1483 (1213 II liga + 270 PP)
Bramki: 0
Żółte kartki: 2
Czerwone kartki: 0
MIKOŁAJ ZWOLIŃSKI: (Sokół Aleksandrów Łódzki)
Sezon 2013/2014 Mikołaj Zwoliński spędził na wypożyczeniu w Sokole Aleksandrów Łódzki, w barwach którego rozegrał dwadzieścia sześć meczów, na szczeblu III ligi. W podstawowej jedenastce meczowej ofensywny pomocnik meldował się dwudziestokrotnie. Łodzianin dla Sokoła zdobył dwie bramki. Jedną z nich strzelił w swoim debiucie, w 1. kolejce przeciwko MKS Kutno. Dorobek strzelecki mógł być większy o jedno trafienie, ale podczas pojedynku w Żyrardowie z Żyrardowianką pomocnik nie wykorzystał rzutu karnego. Widzewiak był podstawowym graczem drużyny z Aleksandrowa Łódzkiego, choć w rundzie wiosennej piłkarzowi przytrafiło się kilka urazów, a pod koniec rozgrywek również choroba. Sokół ostatecznie sportowo spadł do IV ligi.
Zwoliński w liczbach:
Mecze: 26
Minuty: 1400
Bramki: 2
Żółte kartki: 1
Czerwone kartki: 0.