Podsumowanie letnich sparingów: Bilans na plus

20 lipca 2023, 21:42 | Autor:

Zostały tylko trzy dni do pierwszej ligowej potyczki widzewiaków, jednak zanim to, musimy przyjrzeć się okresowi przygotowawczemu, który jest już za nami. Zapraszamy Was do tradycyjnego podsumowania!

Podopieczni Janusza Niedźwiedzia na murawę wrócili 15 czerwca, kiedy to odbyła się konferencja prasowa z udziałem trenera, a po niej zaplanowany był trening. Następne dwa dni zawodnicy spędzili na przeróżnych badaniach medycznych i testach motorycznych. Przy ul. Małachowskiego czerwono-biało-czerwoni trenowali aż do 27 czerwca. Trzy dni przed ostatnim treningiem w Łodzi, RTS udał się do Warty, gdzie rozegrał mecz kontrolny z Odrą Opole przy licznej publiczności. Nie ma co się czarować, że widzewiacy zagrali kiepsko i przegrali z pierwszoligową ekipą 2:0. Pierwszy gol dla opolan padł w dwunastej minucie po fatalnym błędzie testowanego Wiktora Kaczorowskiego, który jak już wiemy – testy raczej oblał, bo podpisał umowę z Hutnikiem Kraków. Druga bramka padła już w pięćdziesiątej ósmej minucie. Widzewiacy stracili piłkę na połowie rywala, Ci poszli z kontrą i ostatecznie ją sfinalizowali. To spotkanie nie należało do najciekawszych, a na względzie mamy jednak wybitnie wąską kadrę łodzian. W meczu z Odrą zagrało czterech czy pięciu zawodników przyszłej pierwszej jedenastki. Czterdzieści pięć minut rozegrał Kacper Falkowski – testowany zawodnik z Pelikana Łowicz.

Czerwono-biało-czerwoni wyjechali na obóz do Woli Chorzelowskiej 28 czerwca i spędzili tam następne dziesięć dni. Już czwartego dnia odbyły się dwa sparingi. Rano rywalem łodzian była Stal Rzeszów, a w godzinach popołudniowych rozpoczął się mecz z inną rzeszowską drużyną – Resovią. W spotkaniu z „Żurawiami” naprawdę było ciekawie, bo padło aż sześć goli! Wynik otworzył stary dobry znajomy – Bartłomiej Poczobut, który wykorzystał rzut karny wcześniej sprokurowany przez Patryka Stępińskiego. Na odpowiedź długo nie trzeba było czekać, gdyż ta nadeszła dwie minuty później. Stan rywalizacji wyrównał Bartłomiej Pawłowski, który również wykorzystał „jedenastkę”. Zaledwie cztery minuty później Widzew znów przegrywał za sprawą Kacpra Sadłochy. W czasie drugich czterdziestu pięciu minut RTS zdominował rywala, strzelając trzy gole kolejno w: 50. minucie – Ernest Terpiłowski, osiemdziesiątej drugiej – Pawłowski i osiemdziesiątej dziewiątej – Antoni Klimek. Podopieczni trenera Niedźwiedzia wygrali drugi mecz kontrolny tego lata ze Stalą Rzeszów 4:2. Warto podkreślić, że były to pierwsze minuty Frana Alvareza, który zdołał w tym spotkaniu dwukrotnie asystować. Pierwsze czterdzieści pięć minut w widzewskich barwach rozegrał Jan Krzywański, a dziewięć minut zaliczył Kamil Cybulski.

Później przyszedł czas na Resovię. Mecz już nieco mniej ciekawy, bo zakończony remisem 0:0, jednak wyróżnić należy testowanego Jakuba Szymańskiego, który jak wiemy – podpisał umowę z klubem. Wydaje się, że to właśnie tym bardzo dobrym spotkaniem nowy golkiper łodzian zapracował sobie na kontrakt. Warto dodać, że pięćdziesiąt sześć minut zaliczył zgłoszony do gry w Ekstraklasie Hubert Lenart, dziewięćdziesiąt minut rozegrali Filip Przybułek, testowany Fabian Grzelka, który ostatecznie nie przeszedł testów oraz Falkowski, dla którego również były to ostatnie minuty w czerwono-biało-czerwonych barwach.

Kolejny na rozkładzie był Górnik Łęczna. Mecz rozgrywany był już w Strawczynku a nie w Woli Chorzelowskiej. Jedyną bramkę w tym spotkaniu strzelił nie kto inny jak Pawłowski. Od dwunastej minuty nic więcej się nie wydarzyło i RTS odniósł kolejne zwycięstwo tego lata, tym razem 1:0. W tym spotkaniu minuty zaliczyła znaczna grupa piłkarzy z akademii, mowa o Lenarcie, Przybułku, Ignacym Dawidzie i Cybulskim.

Ostatnim sprawdzianem przed sezonem dla łodzian był tegoroczny spadkowicz z EkstraklasyWisła Płock. Mecz zaczął się kapitalnie, bo już w dziewiątej minucie na prowadzenie czerwono-biało-czerwonych wyprowadził Klimek po zagraniu Pawłowskiego. Długo tym prowadzeniem widzewiacy się nie cieszyli, ponieważ pięć minut później piłkę do własnej bramki skierował Serafin Szota. Warte odnotowania są pierwsze minuty Jordiego Sancheza, które z pewnością napawają optymizmem przed niedzielnym spotkaniem. Do tego minuty ponownie zaliczyli piłkarze Akademii Widzewa Łódź.

Widzewiacy rozgrywali swoje spotkania w swoim standardowym ustawieniu 1-3-4-3, ale także testowane było rozwiązanie w formacji 1-4-4-2. Na boisku podczas okresu przygotowawczego mogliśmy oglądać dwudziestu ośmiu piłkarzy, w tym czterech testowanych (tylko Jakub Szymański podpisał kontrakt z klubem) oraz czterech zawodników z akademii: Przybułek, Lenart, Cybulski, Dawid. Jako ciekawostkę możemy dodać, że tylko pięciu z siedmiu nowych graczy rozegrało choćby minutę w okresie przygotowawczym. Na murawie nie zobaczyliśmy na razie Dawida Tkacza oraz Imada Rondicia. Najwięcej minut na swoim koncie w okresie przygotowawczym ma Terpiłowski z wynikiem trzysta trzydzieści siedem. Dalej jest Stępiński – trzysta trzydzieści jeden, a podium zamyka Luis Silva z dwustoma osiemdziesięcioma siedmioma rozegranymi minutami.

Podopieczni Janusza Niedźwiedzia zdobyli sześć goli a stracili pięć. Zanotowali do tego dwa czyste konta, które rozłożyły się na golkiperów: Krzywańskiego i Jakuba Szymańskiego. Najwięcej goli uzbierał oczywiście Pawłowski – trzy gole, dwie bramki dołożył sprowadzony latem Klimek, a jedną bramkę ma na swoim koncie Terpiłowski. Jeśli chodzi o asysty, to tu wyróżnił się Alvarez z dwoma ostatnimi podaniami. Dalej za nim są Pawłowski, Kristoffer Normann Hansen i Fabio Nunes, którzy asystowali po razie.

Wyniki letnich sparingów Widzewa:

24.06.2023, Widzew Łódź – Odra Opole 0:2 (Czapliński, Bednarski)
1.07.2023, Widzew Łódź – Stal Rzeszów 4:2 (Pawłowski x2, Terpiłowski, Klimek – Poczobut, Sadłocha)
1.07.2023, Widzew Łódź – Resovia 0:0
7.07.2023, Widzew Łódź – Górnik Łęczna 1:0 (Pawłowski)
16.07.2023, Widzew Łódź – Wisła Płock 1:1 (Klimek – Szota s.)

Bilans: 2 zwycięstwa, 2 remisy, 1 porażka. Bramki: 6:5