Podsumowanie 12. kolejki Ekstraklasy

21 października 2024, 21:08 | Autor:

To nie był udany weekend dla gospodarzy. Aż sześciu z nich nie potrafiło wygrać przed własną publicznością, w tym pięciu nie zdobyło nawet jednego punktu. Całe szczęście, że statystykę tę podbudowali grający na wyjeździe widzewiacy.

Pierwszym gościnnym zespołem była Korona Kielce, która została wypunktowana na własnym boisku przez Piasta Gliwice. Identyczny przebieg miało spotkanie w Gdańsku, gdzie Lechia musiała uznać wyższość Legii Warszawa. Jedyną różnicą był fakt, że w tym drugim przypadku przyjezdni zaczęli strzelanie dopiero w drugiej połowie spotkania.

W sobotę kontynuowana była rzadko spotykana seria. Po kwadransie meczu w Lublinie nic tego nie zapowiadało, ale jeszcze przed przerwą Widzew odrobił straty, by następnie wyjść na prowadzenie. Na czwartego gola, już po zmianie stron, Motor odpowiedział tylko raz, dzięki czemu łodzianie zwyciężyli w hokejowym stylu. Pierwszy raz pod wodzą Marcina Włodarskiego punkty straciło Zagłębie Lubin, które uległo Jagiellonii Białystok. Na koniec dnia, w hicie kolejki, Lech Poznań wyjechał ze stadionu Cracovii z dziewiątym triumfem w tym sezonie.

Passa gości została częściowo przełamana w Katowicach. Po mało emocjonującym starciu GKS bezbramkowo zremisował ze Śląskiem Wrocław, co dla tych drugich oznacza już dziesiąty z rzędu pojedynek bez zwycięstwa! Wicemistrz wciąż zamyka więc tabelę. W dwóch kolejnych konfrontacjach w końcu zaczęli wygrywać miejscowi. Najpierw Górnik Zabrze pokonał Stal Mielec, a później Raków Częstochowa uporał się z Pogonią Szczecin w innym szlagierze minionych dni. Warto jednak dodać, że w obu przypadkach do przerwy był remis, a w tym drugim decydujące trafienie padło dopiero w trzynastej doliczonej minucie!

Tym razem kolejkę kończono w Radomiu, gdzie Radomiak starał się odkuć za ostatnie dwie porażki. Do przerwy kibice nie oglądali bramek, ale po zmianie stron podopieczni Bruno Baltazara przełamali się, zdobyli dwie bramki i dopisali sobie ważny komplet punktów. Puszcza z kolei zanotowała trzecią porażkę z rzędu i wciąż pozostaje w strefie spadkowej.

Zwycięstwo na Lubelszczyźnie nie dało czerwono-biało-czerwonym awansu w tabeli, w której nadal zajmują siódmą pozycję. Podopieczni Daniela Myśliwca tracą obecnie sześć punktów do podium, natomiast przewaga nad strefą spadkową wynosi dziesięć oczek. Teoretycznie bliżej jest im więc do europejskich pucharów niż I ligi. Liderem pozostał „Kolejorz„, mający dwupunktową przewagę nad „Medalikami„.

Wyniki 12. kolejki Ekstraklasy:

piątek, 18 października

Korona Kielce – Piast Gliwice 0:2 (Felix, Rosołek)
Lechia Gdańsk – Legia Warszawa 0:2 (Morishita, Chodyna)

sobota, 19 października

Motor Lublin – Widzew Łódź 3:4 (Ceglarz, Rudol, Wełniak – Rondić x2, Mraz s, Alvarez)
Zagłębie Lubin – Jagiellonia Białystok 1:3 (Ławniczak – Imaz x2, Hansen)
Cracovia – Lech Poznań 0:2 (Ishak, Walemark)