Michalski i Mąka w „20” najlepszych strzelców Widzewa w historii!

9 stycznia 2019, 20:36 | Autor:

Mateusz Michalski i Daniel Mąka to nie tylko jedni z najdłuższych stażem aktualnych piłkarzy Widzewa, ale też jego czołowi zawodnicy. Obaj trafili do klubu po awansie do III ligi, z miejsca stając się ważnymi postaciami. Zapewne niewielu kibiców zdaje sobie sprawę, że to jedni z najlepszych strzelców w historii klubu!

Mąka zanotował prawdziwe wejście smoka do łódzkiego zespołu. W oficjalnym debiucie, w meczu przeciwko Świtowi Nowy Dwór Mazowiecki, na stadionie przy Milionowej, strzelił dwie bramki, dające zwycięstwo 2:0. Do siatki trafił także w kolejnym występie, pokonując bramkarza Motoru Lubawa. Później zdobywał gole z dużą regularnością, kończąc sezon z siedemnastoma bramkami na koncie.

Nieco inaczej wyglądały początki Michalskiego, który po transferze do Łodzi początkowo był tylko rezerwowym u Marcina Płuski. Przełom nastąpił w spotkaniu z Ursusem Warszawa. Skrzydłowy wybiegł w nim od pierwszej minuty, akcentując występ dwoma trafieniami. Można powiedzieć, że rozwiązał tym samym worek z bramkami. Na listę strzelców wpisywał się także w dwóch następnych pojedynkach i do końca rozgrywek dotrzymywał kroku Mące. Ostatecznie sezon zaliczył z dwoma golami mniej od kolegi z drużyny.

W kolejnej III-ligowej kampanii obaj piłkarze nadal należeli do najskuteczniejszych w zespole, choć ich dorobek strzelecki nie był już tak imponujący. Mąka do siatki trafił sześciokrotnie, z czego pięć razy z rzutów karnych. Michalski tym razem był pod tym względem lepszy. Zdobył dziewięć goli, będąc pod tym względem numerem jeden w Widzewie.

Po awansie do II ligi sytuacja „Michalaczka” nie uległa zmianie. Mimo gry w linii pomocy zdobywa on najwięcej bramek dla drużyny. W zakończonej przed miesiącem rundzie jesiennej zaliczył siedem trafień, znów najwięcej spośród wszystkich widzewiaków. Gorzej wygląda bilans „Mączki”. Wiele tygodni spędził on poza kadrą meczowa, a gdy już wrócił do łask Radosława Mroczkowskiego, do siatki posłał piłkę tylko raz, imponując za to asystami.

Postanowiliśmy przyjrzeć się dokonaniom strzeleckim wspomnianej dwójki na przestrzeni całej historii Widzewa. Przeanalizowaliśmy wszystkie dostępne dane, czyli od roku 1947, aż do ostatniego meczu ze Stalą Stalowa Wola. Wynika z tego, że Mateusz Michalski i Daniel Mąka znajdują się w dwudziestce najlepszych strzelców czerwono-biało-czerwonych! Inni obecni widzewiacy są w tym zestawieniu daleko z tyłu, choć trzech innych znajduje się w najlepszej setce.

Michalski strzelił łącznie 32 gole i zajmuje w klasyfikacji 14. miejsce (ex aequo z Ryszardem Czerwcem), wyprzedzając takich piłkarzy, jak Dariusz Dziekanowski czy dwie klubowe legendy: Mirosława Myślińskiego czy Tadeusza Gapińskiego. Drugi, z 27 trafieniami, zamyka historyczną dwudziestkę, plasując się m.in. przed Markiem Citko, Wiesławem Wragą czy Piotrem Szarpakiem. Kto by pomyślał!

Czy obaj widzewiacy mają szansę na awans w rankingu? Jak najbardziej! Gdyby Michalski strzelił wiosną podobną liczbę bramek, co w pierwszej części sezonu, znalazłby się nawet w okolicach pierwszej dziesiątki! Strata Mąki nie jest duża, ale u niego ze skutecznością ostatnio gorzej. Niemniej wkrótce on także może przesunąć się o kilka lokat. Do prowadzącego w klasyfikacji Marka Koniarka wiele im jednak brakuje…

Klasyfikacja najlepszych strzelców w historii Widzewa:

  Bramki w lidze Bramki w pucharach RAZEM
1. Marek Koniarek 65 8 73
2. Włodzimierz Smolarek 60 10 70
3. Zbigniew Boniek 51 15 66
4. Leszek Iwanicki 51 5 56
5. Marcin Robak 45 0 45
6. Zdzisław Rozborski 34 9 43
7. Krzysztof Surlit 34 6 40
8. Rafał Pawlak 37 2 39
9. Mirosław Tłokiński 26 9 35
10. Tadeusz Błachno 31 2 33
… Jacek Dembiński 23 10 33
… Artur Wichniarek 28 5 33
… Kazimierz Wiernik 31 2 33
14. Ryszard Czerwiec 28 4 32
… Mateusz Michalski 31 1 32
16. Dariusz Dziekanowski 20 11 31
17. Andrzej Michalczuk 26 3 29
… Mirosław Myśliński 27 2 29
… Jerzy Pawlikowski 28 1 29
20. Daniel Mąka 24 3 27
71. Daniel Świderski 10 2 12
78. Dario Kristo 11 0 11
92. Kacper Falon 5 3 8

Dane dostępne od 1947 roku. Podziękowania dla Lewara za dostarczenie statystyk.

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x