M. Szymański: „Chcemy być wiodącą akademią w Polsce”
3 lipca 2019, 11:42 | Autor: RyanW środowe przedpołudnie rozpoczęła się kolejna konferencja prasowa na Widzewie. Tym razem przedstawiono na niej nie nowego trenera, a szefa klubowej akademii. Nie jest żadnym zaskoczeniem, że został nim łączony już od dawna z RTS Maciej Szymański. Oto, co powiedział dziennikarzom:
O swojej karierze
Największy wpływ na moją karierę miało przyjście do Akademii Legii Warszawa, gdzie poznałem pana Mazurka. Jego etyka pracy, pokazanie mi, jak można współpracować z młodymi ludźmi, jak ich kształtować. To był okres, który w zdecydowany sposób ukierunkował moją wizję pracy. Drugim takim momentem była współpraca z trenerem Magierą w reprezentacji do lat 20. Zyskałem wiele, jeśli chodzi o organizację pracy sztabu, to była wielka wartość. Mam także doświadczenia zagraniczne, z Hiszpanii czy Holandii.
O celach akademii
Celem akademii jest wieloletni proces, który można podzielić na etapy. Najpierw musimy skupić się na byciu takim lokalnym sercem współpracy, by ludzie wierzyli, że jest to odpowiednie miejsce dla młodych piłkarzy, gdzie można podnosić swoje umiejętności. W dalszej kolejności chcemy być wiodącą akademią w Polsce, ale by tak się stało, trzeba połączyć ze sobą dwa elementy: szkolenie oraz skauting. Jeśli nasze standardy pracy będą na wysokim poziomie, to będzie to wizytówka kraju. Skoro pierwszy zespół ma być topowy, to akademia też musi być topowa.
O tworzeniu warunków do rozwoju
Rolą akademii jest kształtowanie ludzi, ale też tworzenie społeczności. Widzewska rodzina jest nie tylko w Łodzi, ale w całej Polsce. Musimy o tym pamiętać, podejmując różne inicjatywy. Musimy stworzyć środowisko, w którym zawodnicy będą się dobrze czuli, ale oni będą także poddawani wyzwaniom. Oni muszą być przygotowywani na przełamywanie barier, aby się rozwijać i w przyszłości osiągać sukces i realizować swoje marzenia.
O ocenie jakości graczy
Moje spojrzenie jest takie, że chcę indywidualnie rozwijać piłkarzy, ale oni mogli robić postęp tylko wtedy, gdy będą się oni znajdować w mocnej grupie. Czynimy starania ku temu, by pozyskiwać odpowiednich zawodników i diagnozować tych, których mamy teraz w klubie. Jak wiadomo, decyzja o moim przyjściu zapadła wcześniej, więc podejmowałem już działania w kierunku oceny potencjału graczy.
O cechach szkolonych zawodników
Nasza praca ma być oparta na standardach i wartościach. Te dwa elementy mają dać nam jakość i tej jakości będziemy wymagać. Nie chodzi o to, by w Widzewie było jak najwięcej drużyn, tylko o to, by te grupy były jak najlepiej wyselekcjonowane do dalszego szkolenia. Patrząc od strony wartości, choćby przez hasło „Razem Tworzymy Siłę” czy słynnego widzewskiego charakteru, chcemy zawodników zdeterminowanych, walczących do końca o korzystny wynik, pro aktywnych, chcących dominować i udowadniać swoją wyższość.
O grupach młodzieżowych
Najmłodszą kategorią w akademii będzie U-12, a najstarszą U-21, gdzie ci drudzy to oczywiście zespół rezerw. Będziemy także spotykać się i rozmawiać z klubami partnerskimi. Z kolei od września ruszamy ze sportem masowym, czyli rocznikami od U-4 do U-11. Jeśli chodzi o sztab, będą to m.in. koordynatorzy grup, którzy bez emocji będą patrzeć na to, jaki progres wykonują zawodnicy, czy zawodnik za pół roku będzie lepszy niż jest teraz, a w perspektywie kilku lat będzie można przygotowywać ich do gry na poziomie zawodowym. Chcemy też, by w każdej grupie młodzieżowej pracował pełny sztab szkoleniowy, a nie tylko jeden trener.
Serce się raduje czytając te ambitne plany
Widać że Szymański to człowiek który powinien sobie poradzić
Jedyne co martwi czy brak boisk nie stanie na przeszkodzie ?
Tu teraz trzeba mocno w tej sprawie przycisnąć albo miasto albo jakiegoś inwestora
Coś mi się wydaje, że prezes rozmawiała już z miastem na ten temat i dostała po prostu gonga. Pamiętam, że na pierwszej konferencji mówiła, że sprawdzi to sobie dokładnie dlaczego tyle grup młodzieżowych trenuje na łodziance a dzisiaj praktycznie nie poruszała tego tematu tylko można było odnieść wrażenie „musimy radzić sobie z tym co jest”
Brzmi pięknie, teraz trzeba to wcielić w życie…
Jak sami nie wybudujemy boisk to nikt nam nie wybuduje.
Dokładnie. Niewielki ośrodek z trzema boiskami i zapleczem to jakieś kilkanaście milionów bez kosztów działki.
Szkoda ze na konferencji nie padło pytanie o tereny Startu Łódz. Wiadomo że był pomysl na zagospodarowanie terenów dla Akademi Widewa.
Prezentacja na miarę 2020 roku a koncepcja rodem z lat 70 minionego wieku. Pokażcie mi drugi znaczący klub w Europie, który zaczyna akademię od U 12!? Szanujące się Akademie zaczynają od minimum U 8. Jeśli my ruszymy od U 12 to będziemy wybierać w 3-4 kolejności. 4 lata straty w tym wieku to przepaść i nie ma się co dziwić że poziom CLJ jest dla nas marzeniem. Rodzice nie są głupi i chcą by ich pociechy trenowały w gronie najlepszych bo to podnosi poziom grupy i daje mocne bodźce indywidualne. A rozproszenie najlepszych po klubach zrzeszonych, których jest w samej… Czytaj więcej »