Ligowi rywale pod lupą WTM! #8 GKS Bełchatów
20 sierpnia 2020, 21:30 | Autor: KamilW czwartkowy wieczór przedstawiamy Wam ósmy odcinek cyklu prezentującego ligowych rywali piłkarzy łódzkiego Widzewa w nadchodzącym sezonie. Tym razem nie udamy się w daleką podróż, bo pozostaniemy w granicach województwa łódzkiego i omówimy zespół GKS Bełchatów.
>>> LIGOWI RYWALE POD LUPĄ WTM! #7 MIEDŹ
O KLUBIE
GKS został założony w 1977 roku jako Górniczy Klub Sportowy „Węgiel Brunatny” Bełchatów i rozpoczął swoją ligową przygodę od A-klasy. Od 1983 roku występuje pod obecną nazwą, z małymi zmianami przy okazji kontraktów sponsorskich. Sezon 1994/1995 był dla bełchatowskiego klubu historyczny, bo po raz pierwszy wywalczył awans do ówczesnej Ekstraklasy, a premierowe rozgrywki zakończył na trzynastym miejscu. Większe sukcesy miały jednak dopiero nadejść. Do nich na pewno można zaliczyć dwa finały Pucharu Polski z Ruchem Chorzów w 1996 roku i Amicą Wronki w 1999 roku, po którym GKS spadł jednak na drugi poziom rozgrywkowy.
W 2005 roku bełchatowianie wrócili na najwyższy szczebel, a sezon później, głównie dzięki ogromnemu wsparciu Kopalni Bełchatów, stoczyli zażartą walkę z Zagłębiem Lubin o tytuł mistrza Polski, którą jednak przegrali. Na pociechę, „Brunatni” mogli zadebiutować w następnym sezonie w Pucharze UEFA. GKS przez kilka najbliższych lat występował w Ekstraklasie, ale później zaliczył dwa spadki z rzędu i znalazł się w II lidze. Po trzech sezonach zespół awansował na poziom wyżej.
STADION
Stadion GKS znajduje się przy ul. Sportowej 3, obok hali „Energia”. GIEKSA Arena – bo taką nazwę nadano obiektowi w 2014 roku – posiada pięć zadaszonych trybun, na których łącznie może zasiąść 5264 kibiców. Na stadionie znajduje się sektor gości, mogący pomieścić około 400 przyjezdnych. Stadion dwukrotnie gościł kadrę narodową, a także dwa razy, w 2007 i 2008 roku, finał Pucharu Polski. Swoje domowe mecze rozgrywa na nim również Raków Częstochowa, z powodów licencyjnych niemogący grać w swoim mieście.
KIBICE
W poprzednim sezonie trybuny bełchatowskiego obiektu regularnie odwiedzało średnio około 1500 fanów „Torfiorzy”, jak zwykło się określać kibiców GKS. Nie ma jednak wątpliwości, że przy okazji wizyty Widzewa w Bełchatowie można spodziewać się kompletu publiczności. Wszak to łodzianie są największą „kosą” dla miejscowych, co na każdym kroku podkreślają.
OSTATNI SEZON
GKS był jednym z głównych kandydatów do spadku z I ligi w poprzednim sezonie. Bełchatowianie przez długi czas zajmowali miejsca w dolnej połowie tabeli, a do tego popadli w bardzo poważne problemy finansowe. Ostatecznie, dzięki dobrej końcówce sezonu, po przejęciu zespołu przez Marcina Węglewskiego, udało im się jednak utrzymać, choć zgromadzili na swoim koncie tyle samo punktów, co pierwszy ze spadkowiczów.
KADRA
Trener Węglewski nie ukrywa, że musi zbudować kadrę za bardzo niewielkie pieniądze. Można być zatem pewnym, że trzon bełchatowskiego zespołu tworzyć będą bardzo młodzi zawodnicy, wspierani przez kilku bardziej doświadczonych, takich jak Mariusz Magiera, Seweryn Michalski czy Łukasz Wroński. Bardzo ciekawą postacią może być wypożyczony z Wisły Kraków napastnik Przemysław Zdybowicz.
KIEDY Z WIDZEWEM?
Pierwszy mecz pomiędzy Widzewem a GKS odbędzie się w Łodzi. Spotkanie zaplanowano na sobotę, 24 października, na godzinę 19:10, ale termin ten może jeszcze ulec zmianie.
PROGNOZA WTM
Walka o utrzymanie.