Ligowi rywale pod lupą WTM! #7 Raków
9 lipca 2022, 09:00 | Autor: WojtekZostajemy w granicach województwa śląskiego, jednak z samego Górnego Śląska się wynosimy. Tym razem bardzo niedaleko, bo tylko do Częstochowy, gdzie swoje mecze rozgrywa tamtejszy Raków. Można być pewnym, że drużyna ta powalczy o czołowe lokaty, a być może nawet – pierwszy raz w historii – o mistrzostwo Polski.
>>> LIGOWI RYWALE POD LUPĄ WTM #6 PIAST
O KLUBIE
Raków został założony w marcu 1921 roku jako Klub Sportowo-Footbolowy „Racovia”. W 1924 roku podjęto próbę rejestracji w Związkach Okręgowych Piłki Nożnej w Kielcach i Krakowie, ale z powodu negatywnego nastawienia miejscowego starostwa spowodowanego brakami w statucie, zakończyła się ona niepowodzeniem i „Racovia” została rozwiązana. W 1927 roku, dzięki staraniom lokalnych władz, powołano do życia Robotniczy Klub Sportowy Raków Częstochowa. Mimo że kontynuator tradycji „Racovii” również nie został wówczas zarejestrowany, występował w rozgrywkach piłkarskich i awansował o dwa szczeble. W czasie wojny zespół przestał istnieć – sekcja piłki nożnej została reaktywowana dopiero w 1949 roku.
Sezon 1966/1967 to jeden z pierwszych sukcesów trzecioligowej wówczas drużyny, bo dotarła ona do finału Pucharu Polski, gdzie musiała uznać wyższość Wisły Kraków. Pięć lat później było blisko wyrównania tego rezultatu, ale w półfinale silniejsza okazała się Legia Warszawa. W 1994 roku Raków po raz pierwszy w historii awansował do Ekstraklasy. Na najwyższym szczeblu rozgrywek utrzymał się przez cztery lata, a najlepszą pozycją była ósma, osiągnięta w sezonie 1995/1996. Kolejne lata to osuwanie się w hierarchii aż na czwarty poziom, z którego udało się wydostać dopiero w 2005 roku, kiedy to częstochowianie uzyskali awans do III ligi po wygranym barażu z Koszarawą Żywiec. Do Ekstraklasy Raków powrócił w 2019 roku i w krótkim czasie zdążył się zapisać na kartach historii, dwukrotnie wygrywając Puchar Polski i dwa razy z rzędu zdobywając wicemistrzostwo kraju – do tego w dwóch minionych sezonach.
STADION
Raków swoje mecze rozgrywa aktualnie na Stadionie Miejskim przy ul. Limanowskiego. Położony w dzielnicy Raków obiekt w obecnym kształcie funkcjonuje od kwietnia 2021 roku. Stadion zastąpił istniejący od 1955 roku w tym samym miejscu obiekt, który nie spełniał wymogów Ekstraklasy. Cztery oddzielne trybuny są w stanie pomieścić 5500 widzów, w tym 300 kibiców gości. Zadaszona jest zaś jedynie trybuna zachodnia, która zapewnia 1056 miejsc.
KIBICE
Kibiców Rakowa łączy zgoda z Chemikiem Kędzierzyn-Koźle i węgierskim Videotonem Szekesfehervar. Oprócz tego, fani „Medalików” żyją w dobrych relacjach z sympatykami Lechii Gdańsk oraz Stomilu Olsztyn. Jeśli chodzi o wrogie stosunki, to na tej liście przede wszystkim należy wymienić Widzew, Ruch Chorzów, Wisłę Kraków, Lech Poznań, Legię Warszawa, Cracovię, Pogoń Szczecin, Arkę Gdynia i grono pozostałych polskich drużyn. Spory wpływ na niechęć do Rakowa miała też sytuacja z niedawnego finału Pucharu Polski.
OSTATNI SEZON
Sezon w wykonaniu Rakowa był udany. Częstochowianom udało się wyrównać osiągnięcia z wcześniejszych zmagań, podczas których świętowali stulecie klubu. Piłkarze Marka Papszuna po raz drugi z rzędu sięgnęli po wicemistrzostwo Polski i Puchar Polski. Dziś mogą jeszcze poprawić ten dorobek, jako że wieczorem zagrają o Superpuchar Polski z Lechem Poznań.
KADRA
Najważniejszym elementem układanki trenera Papszuna jest na pewno Hiszpan Ivi Lopez, który w zeszłym sezonie został wybrany najlepszym piłkarzem sezonu w całej Ekstraklasie. Wyróżnić trzeba również bramkarza Vladana Kovacevicia – on na koniec rozgrywek odebrał nagrodę dla najlepszego bramkarza ligi. Poza tym, musimy wspomnieć o graczach, jak choćby Marcin Cebula, Vladislavs Gutkovskis, Giannis Papanikolaou, Tomas Petrasek, Fran Tudor, Mateusz Wdowiak lub Patryk Kun (młodszy brat dobrze nam znanego Dominika).
Jeśli chodzi o zmiany w porównaniu do poprzedniego sezonu, to do Rakowa dołączyli jedynie Fabian Piasecki ze Śląska Wrocław i wypożyczony z AEK Ateny Stratos Svarnas. Jak na razie, częstochowski zespół opuścili zaś Jakub Arak, Luka Gagnidze oraz Dominik Wydra.
KIEDY Z WIDZEWEM?
Pierwszy mecz z Rakowem odbędzie się w „Sercu Łodzi” i zaplanowany został na pierwszy weekend października. Rewanż, przy ul. Limanowskiego, rozegrany zostanie 15-16 kwietnia.
PROGNOZA WTM
Walka o mistrzostwo.
Ja chciałem jeszcze wrócić do utajniania sparingów. I tak sobie pomyślałem żeby na ligowe mecze nie wpuszczać kibiców. Co to będzie jak następny przeciwnik albo ktoś tam obejrzy sobie nasz mecz. A już najważnisze jest to żeby nie wiadomo było kto bramki strzelił…. Wszystko jestem w stanie pojąć ale tego totalnie nie pojmuję!
Przykłady to masz oderwane od rzeczywistości. Chcieli utajnić to utajnili i co z tego.
sparing mozna utajnic ale nie podac składow to juz ewenement na skale swiatowa w piłce!
Jak pogonimy Pogoń to można wybaczyć każde najdziwniejsze nawet pomysły trenera.
Pożyjemy zobaczymy.
Proszę, prywatny właściciel i jakie sukcesy. Idźmy tą drogą. A przecież też nie układała się współpraca z miastem. Dopiero teraz wybudowali im nędzny stadion.
Właściciel Rakowa sporo wyłożył…ciekawe czy uda mu się tą kasę odzyskać.
Zorientuj się najpierw jakimi środkami finansowymi dysponuje właściciel Rakowa.
Miliardy już..ale rządzi rozsądnie,choć taką Legię mógłby kupić całą
Zwróciło mu się po sprzedazy Piątkowskiego i Tijanica
Jest kibicem rakowa,nie patrzy żeby zarobić .