Ligowi rywale pod lupą WTM! #2 Korona

11 sierpnia 2020, 21:00 | Autor:

Wczoraj opisaliśmy Odrę Opole, a dzisiaj przenosimy się na wschód – do województwa świętokrzyskiego. W jego stolicy, Kielcach, siedzibę ma Korona, która kilka tygodni temu pożegnała się z Ekstraklasą. Czy podopieczni Macieja Bartoszka będą chcieli szybko wrócić do elity?

>>> LIGOWI RYWALE POD LUPĄ WTM! #1 ODRA

O KLUBIE

Kielecki klub pod nazwą Korona funkcjonuje na piłkarskiej mapie Polski od 10 lipca 1973 roku, kiedy to połączyły się ze sobą dwie inne drużyny ze stolicy województwa świętokrzyskiego – Iskra i SHL. Biorąc pod uwagę ten fakt, początki popularnych „Scyzoryków” sięgają 1928 roku. Fuzja protoplastów obecnej Korony wynikała głównie z chęci utworzenia jednego silnego zespołu, który będzie w stanie skutecznie rywalizować z najlepszymi zespołami w kraju. Jak się okazało, samo połączenie nie wystarczyło, gdyż nowy klub przez trzydzieści jeden lat nie mógł awansować do najwyższej klasy rozgrywkowej, błąkając się odpowiednio w II (czternaście sezonów) i III lidze (siedemnaście sezonów).

Przełomem w historii kielczan było przejęcie akcji klubu latem 2002 roku przez firmę Kolporter. Gwałtowny zastrzyk finansowy spowodował ściągniecie do drużyny wartościowych graczy z wyższych lig (w tym Brazylijczyka Hermesa z Widzewa). Do Kielc zawitał także nowy trener, Dariusz Wdowczyk, który już wtedy nosił miano dobrego fachowca. Wszystkie te zmiany doprowadziły do tego, że 31 maja 2005 roku Korona zapewniła sobie pierwszy w historii awans do Ekstraklasy. Cieniem rzucił się jednak na niego udział w aferze korupcyjnej, przez który drużyna została zdegradowana do I ligi trzy lata później.

W najwyższej klasie rozgrywkowej Korona spędziła czternaście sezonów, a w najlepszych z nich ligową batalię kończyła na piątym miejscu (sezony 2005/2006, 2011/2012 i 2016/2017). Za największy sukces kielczan należy uznać dojście do finału Pucharu Polski w 2007 roku. W najważniejszym meczu w historii klubu, „Koroniarze” musieli jednak uznać wyższość Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski.

STADION

Suzuki Arena usytuowana jest w Kielcach przy ul. ks. Piotra Ściegiennego. Na co dzień stadion użytkowany jest wyłącznie przez zespół Korony, ale gościnnie grała też na nim reprezentacji Polski. Do użytku oddany został 1 kwietnia 2006 roku, a w tamtym okresie był najnowocześniejszym obiektem sportowym w kraju. Całkowita pojemność obiektu wynosi 15 700 miejsc siedzących, w tym 777 przeznaczonych dla kibiców gości.

KIBICE

Choć Korona to największy klub w swoim województwie, nie ma co liczyć na wielką rzeszę fanów. Głównie wspierana jest przez mieszkańców Kielc, w mniejszym stopniu przez fan cluby z pozostałych miast w obrębie województwa. Mecze Korony w poprzednim sezonie oklaskiwało średnio nieco ponad 4500 kibiców, co było dziewiątym wynikiem w całej Ekstraklasie. Kibice „Scyzorów” nie sympatyzują obecnie z żadnym innym polskim klubem, zaś układy mają z Naprzodem Jędrzejów oraz słowackim Spartakiem Trnava. Z kolei lista wrogów pęka w szwach, a wśród nich możemy wyróżnić kibiców Wisły Kraków, KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, Motoru Lublin czy Radomiaka Radom. Wśród „kos” jest również Widzew, głównie z powodu fan clubów czerwono-biało-czerwonych w województwie, m.in. w Końskich, Skarżysku-Kamiennej czy Starachowicach.

OSTATNI SEZON

Dla kieleckiego klubu był to najgorszy sezon w historii występów na najwyższym szczeblu. Nie dość, że zakończony rychłym spadkiem, to i czysto piłkarsko gra Korony wyglądała nie najlepiej. Właściwie już od samego początku rozgrywek kielczanie wylądowali w strefie spadkowej (od czwartej kolejki), z której nie mogli się wydostać do końca sezonu. Oczywiście były krótkie epizody, w których „Scyzory” wygrzebywały się z dna, ale maksymalnie po trzech seriach gier wracały na peryferia tabeli. Szwankowała zarówno gra przed własną publicznością, jak i na wyjazdach. Warto dodać, że na własnym boisku Korona zdobyła zaledwie dwadzieścia jeden punktów (bilans 6-3-9) z pięćdziesięciu czterech możliwych do zdobycia. W tym aspekcie tylko ŁKS okazał się gorszy, który uzbierał ich osiemnaście.

KADRA

Po bardzo nieudanym poprzednim sezonie, w Kielcach postanowiono przewietrzyć klubową szatnię. Z klubem pożegnało się wielu zawodników, m.in. ważni piłkarze pierwszego zespołu: Petteri Forsell, Adnan Kovacević, Marcin Cebula czy chociażby Michael Gardawski. Łącznie Koronę opuściło już w tym okienku już… dwudziestu graczy, co pokazuje skalę roszad robioną przez obecne władze kieleckiego klubu. Na tę chwilę w kadrze znajdziemy głównie młodzież, która swoje pierwsze kroki stawiała w tamtejszej akademii. Gwiazdą drużyny bez wątpienia jest Jacek Kiełb, który ma na swoim koncie 236 meczów w Ekstraklasie (w tym 177 w barwach Korony). Kibicom Widzewa dobrze znany będzie również Kornel Kordas, w poprzednim sezonie występujący przy al. Piłsudskiego.

KIEDY Z WIDZEWEM?

Widzewiacy zmierzą się z Koroną w ramach 16. kolejki I ligi. Pojedynek odbędzie się w sobotę, 5 grudnia, o godzinie 19:10 w „Sercu Łodzi”.

PROGNOZA WTM

Środek tabeli.