Ligowi rywale pod lupą WTM! #15 Cracovia

16 lipca 2024, 20:30 | Autor:

W piętnastym odcinku naszego przedsezonowego cyklu, z województwa dolnośląskiego zabieramy Was w podróż do Krakowa. „Pasy” po poprzednim, mało udanym sezonie, będą chciały powalczyć o wyższe lokaty.

O KLUBIE

Cracovia została założona 13 czerwca 1906 roku. Przez pierwsze kilkanaście lat istnienia, gdy na mapie nie było niepodległej Polski, klub ten brał udział przede wszystkim w konfrontacjach towarzyskich. Po zakończeniu I wojny światowej, krakowianie rywalizowali w normalnych rozgrywkach ligowych, a czas międzywojenny (w szczególności lata trzydzieste) był okresem ich największych sukcesów – „Pasy” czterokrotnie w tym czasie zdobywały tytuł mistrza kraju.

W pierwszych sezonach po II wojnie światowej, małopolska ekipa cały czas rywalizowała w elicie, zdobywając nawet, w 1948 roku, piąty tytuł mistrzowski. W połowie lat pięćdziesiątych, gra Cracovii na najwyższym szczeblu nie była już taka oczywista – klub z każdym rokiem od strony sportowej prezentował się coraz słabiej. W pewnym czasie, kibice z Krakowa musieli przywyknąć do widoku swego zespołu na trzecim, a nawet czwartym poziomie rozgrywkowym.

W 2004 roku krakowska ekipa awansowała do Ekstraklasy i, z wyjątkiem sezonu 2012/2013, gra w niej nieprzerwanie po dziś dzień. W ostatnich latach, klub brał udział w eliminacjach do europejskich pucharów, jednak za każdym razem przygoda kończyła się na pierwszej rundzie zmagań. W 2020 roku fani mogli cieszyć się też ze zdobytego przez ich ekipę Pucharu Polski.

STADION

Stadion, noszący imię Józefa Piłsudskiego, mieści się przy ul. Józefa Kałuży w Krakowie. Zbudowany w latach 2009-2010 obiekt posiada cztery w pełni zadaszone trybuny, które mogą pomieścić w sumie 15 016 widzów, a 1057 jest przeznaczonych dla kibiców gości.

KIBICE

W ostatnich latach, frekwencja na meczach Cracovii pozostawiała wiele do życzenia, a młyn na ligowych meczach nie był zbyt liczny. Zdecydowanie lepiej było pod tym względem w minionym sezonie. W rundzie wiosennej trybuny stadionu przy ul. Kałuży niejednokrotnie przekroczyły frekwencję 10 tysięcy widzów a w młynie „Pasów” mogliśmy oglądać ciekawe oprawy.

Zgody to: Arka Gdynia, GKS Tychy, Lech Poznań, Sandecja Nowy Sącz oraz Tarnovia Tarnów, a kontakty „Pasy” mają z Łódzkim Klubem Sportowym i Ajaxem Amsterdam. Długa jest także lista kos. Otwiera ją Wisła, natomiast przy ul. Kałuży nie są mile widziani też fanatycy: Lechii Gdańsk, Legii Warszawa, Pogoni Szczecin, Rakowa Częstochowa i Widzewa.

OSTATNI SEZON

Poprzedni sezon nie był udany dla fanów Cracovii. Zespół spisywał się słabo i niektórzy upatrywali w zawodnikach z Krakowa spadkowiczów z Ekstraklasy. W związku ze śmiercią właściciela klubu, Janusza Filipiaka, stery w Cracovii przejął w styczniu znany widzewiakom Mateusz Dróżdż. W kwietniu natomiast doszło do roszady na stanowisku pierwszego trenera, gdy Jacka Zielińskiego zastąpił Dawid Kroczek. Ekipa „Pasów” ostatecznie utrzymała się w najwyższej klasie rozgrywkowej, kończąc sezon na 13. miejscu.

KADRA

Spore wietrzenie szatni mieliśmy w letnim okienku transferowym. Zespół Cracovii opuścili m.in. Patryk Makuch, Cornel Rapa czy Lukas Hrosso. O sile zespołu spod Wawelu wciąż powinni stanowić zagraniczni zawodnicy, jak Virgil Ghita, Benjamin Kallman czy znany z występów na Euro 2024 Otar Kakabadze a także Michał Rakoczy. Ciekawie zapowiada się również transfer Henricha Ravasa, który po półrocznym pobycie za oceanem powrócił do polskiej ligi.

KIEDY Z WIDZEWEM?

Pierwsze starcie odbędzie się w Krakowie już w trzeciej kolejce – dokładnie 5 sierpnia. Rewanż w Łodzi zaplanowano na weekend 8-9 lutego przyszłego roku.

PROGNOZA WTM

Górna połowa tabeli.

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Rot
1 miesiąc temu

A kiedy ŁKS? A nie, czekaj ;)

Heniu w cracovii?
1 miesiąc temu

Z Heniek w bramce może być ciężko o górna połówkę…

2
0
Would love your thoughts, please comment.x