Ligowi rywale pod lupą WTM! #12 Śląsk

16 lipca 2023, 08:36 | Autor:

Czas na dwunastą część naszej serii. Z Mazowsza przenosimy się do stolicy województwa dolnośląskiego – Wrocławia, gdzie swoje mecze rozgrywa Śląsk. Za wrocławianami drugi sezon z rzędu, gdzie zajmują miejsce tuż nad strefą spadkową. Co wiemy o jednej z dwóch drużyn Ekstraklasy występujących na Dolnym Śląsku?

O KLUBIE

Za datę powstania Śląska uznaje się zazwyczaj rok 1947, choć początków działalności można dopatrywać się 18 marca 1946 roku – to wtedy, przy Oficerskiej Szkole Saperów, powstał KS Pionier Wrocław, który uznawany jest za protoplastę aktualnego dolnośląskiego klubu. Przez pierwszych kilkanaście lat funkcjonowania, zespół błąkał się po niskich klasach ligowych. W 1964 roku wrocławianie zadebiutowali w elicie, lecz już po pięciu latach musieli ją pożegnać.

Na najwyższy szczebel ligowy udało się powrócić w 1973 roku. Lata siedemdziesiąte i początek lat osiemdziesiątych jest zaś uważany za najlepszy czas w historii tego klubu – w tym czasie drużyna Śląska raz była mistrzem (1977) i dwukrotnie wicemistrzem (1978, 1982). Ponadto, aż dwa razy (1976, 1987) triumfowała w zmaganiach Pucharu Polski. To również w tamtym okresie ekipa z południowego zachodu kraju miała okazje zaprezentować się na europejskich boiskach – do Wrocławia przyjeżdżały wówczas tak wielkie marki, jak Liverpool czy Napoli.

Przyjemne wspomnienia mogą mieć też młodsze pokolenia. W 2012 roku zespół z południa wywalczył tytuł mistrzowski oraz Superpuchar Polski, natomiast rok później dotarł do finału rozgrywek pucharowych. Do stolicy Dolnego Śląska znów zawitały europejskie puchary, ale udział w nich nie kończył się dla wrocławian zbyt pomyślnie. W sumie, czterdzieści trzy sezony spędzone w Ekstraklasie sprawiają, że Śląsk zajmuje ósme miejsce w tabeli wszech czasów.

STADION

Stadion, na którym piłkarze rozgrywają swoje ligowe mecze, mieści się przy Alei Śląska 1 we Wrocławiu. Obiekt ma największą pojemność w całej Ekstraklasie, bowiem na trybunach może zasiąść 45 tysięcy kibiców. Sektor dla przyjezdnych liczy z kolei aż 3422 miejsca i jest to najbardziej pojemna „klatka” spośród wszystkich ekstraklasowych aren. Niestety, część z tych miejsc jest zazwyczaj wyłączana z użytku. Co ciekawe, mimo takiego rozmiaru, stadion składa się z jednopoziomowych trybun, co uczyniło go największym takim obiektem w całej Europie.

KIBICE

Na domowych spotkaniach fani Śląska aktywnie dopingują swój zespół w młynie, choć na tle tak wielkiego stadionu jego liczebność pozostawia wiele do życzenia. Mając do dyspozycji wyżej opisany stadion na 45 tysięcy osób, średnia frekwencja w poprzednim sezonie wynosi 10 366 kibiców.

Wrocławianie mają zgody z fanami Lechii GdańskMiedzi LegnicaMotoru Lublin oraz kibicami dwóch zagranicznych ekip, węgierskiego Ferencvarosu oraz czeskiego SFC Opava. Bardzo długa jest lista kos, na której znajdują się kluby, takie jak: Arka GdyniaCracoviaLech PoznańRuch ChorzówWisła Kraków oraz Zagłębie Lubin – a także kilka innych.

OSTATNI SEZON

Sezon z pewnością nie można zaliczyć do udanych. Wygrali tylko dziewięć spotkań, i co ciekawe cztery z nich to mecze z Lechem i Pogonią. Jeszcze dwie kolejki przed końcem zajmowali miejsce w strefie spadkowej. W lidze ostatecznie zostali, ale styl w jakim to wykonano i fakt, że była to zaliczka zaledwie jednego punktu nie napawa optymizmem. Całkiem nieźle poradzili sobie w Pucharze Polski, bo doszli aż do ćwierćfinału, eliminując po drodze Lecha Poznań. Oczywiście nie mogło się to skończyć tak dobrze. Odpadli z drugoligowym KKS Kalisz, który zdołał ich pokonać aż 3:0, a rundę wcześniej w dosyć niecodziennych okolicznościach poprzez walkower pokonali Sandecję Nowy Sącz.

KADRA

We Wrocławiu doszło do kilku zmian. Nowymi zawodnikami wrocławian zostali Aleks Petkov, Burak Ince, Mateusz Żukowski, Kenneth Zohore oraz Kacper Trelowski, który został wypożyczony z Rakowa Częstochowa.

Nie brakowało również transferów wychodzących. Z zespołem pożegnali się: Michał Szromnik, Oskar Mielcarz (wypożyczenie), Józef Burta, Maksymilian Boruc, Przemysław Bargiel, Daniel Leo Gretarsson, Łukasz Gerstenstein (wypożyczenie), Adrian Łyszczarz, Hubert Muszyński, Dawid Bałdyga. Dosyć sensacyjnie z drużyną pożegnał się John Yeboah, który zamienił Śląsk na Raków za rekordowe 1,50 mln euro zostając tym samym czwartym najdroższym transferem do ekstraklasowego klubu. Do nadchodzącego sezonu zespół będzie przygotowywał trener Jacek Magiera, który zajmuje stanowisko trenera od dwudziestego pierwszego kwietnia tego roku.

KIEDY Z WIDZEWEM?

Po raz pierwszy w tym sezonie obie drużyny spotkają się w Łodzi w ramach szóstej kolejki – 25-27 sierpnia, natomiast rewanż będzie miał miejsce we Wrocławiu 1-3 marca podczas dwudziestej trzeciej kolejki.

PROGNOZA WTM

Walka o utrzymanie.

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Rafi
1 rok temu

Zobaczymy jaki wynik dzisiaj uzyskamy że słabiutką Wisłą, z której większość lepszych odeszło.

defensens
1 rok temu

https://lodzkisport.pl/siedem-nadziei-trenera-widzewa/
Czy Widzew wzmocnił drużynę? W teorii tak, ale oczywiście wszystko okaże się na boisku. Trener Janusz Niedźwiedź oczywiście wierzy, że nowi okażą się wzmocnieniami. On sam chciał tych zawodników.

Marsen
1 rok temu

Skąd Wiesz że ich chciał? Może nie miał innego wyboru

Peter
Odpowiedź do  Marsen
1 rok temu

Dokładnie. Wichniarek mógł postawić trenera przed faktem dokonanym. Słuchaj Janusz załatwiłem takich to a takich zawodników i innych nie będzie, bierzesz? Niedźwiedź wiedząc jaką ma kadrę zgodził się. I w ten sposób cwaniak Wichniarek zrzucił z siebie część odpowiedzialności w razie jakby transfery nie wypaliły.

pan x
Odpowiedź do  Peter
1 rok temu

Nikt z nas nie siedzi tam i nie wie jak to jest od kuchni. Jakby trener mógł wybierać zawodników to wziąłby sobie Lewego na atak Zielu w pomocy i jakiś stoper, a tak nie wiesz jaki tam jest płacowy budżet, czy to dyrektor sportowy załatwia czy blokuje go prezes którego blokuje właściciel bo mają swoje limity do ilu muszą być transfery jedyne co jest pewne to to że trener będzie rozliczany z wyników jak one będą to będzie spokój jak nie to będzie piekło na pierwszej linii będzie trener na 2 dyrektor sportowy na trzeciej linii jest prezes a na… Czytaj więcej »

kibic
Odpowiedź do  pan x
1 rok temu

Dokładnie ale tu nie przetłumaczysz (i nie ma to wiekszego sensu nawet próbować tłumaczyć), tak samo jak właściciel znalazł sobie niby winnego wszystkiemu Drożdża to tak samo kibice wszystko zrzucają na Wichniarka mimo że nic nie widzą jak to od środka tam jest i kto blokuje rzeczywiście wzmocnienia .

Grzesiek
1 rok temu

W przeszłości wielu piłkarzy i trenerów grało lub trenowało zarówno w Śląsku, jak i w Widzewie: Żmuda, Wójcicki, Przybyś, Myśliński, Marciniak, Gierek, Kretek, Chałaśkiewicz, Pawlak, Dudek, Włodarczyk, Paszulewicz, Budka, Broź, Nazaruk, Jodłowiec, Ostrowski, Dudu, Cetnarski czy Robak w dalszej bądź bliższej przeszłości, a Bartek Pawłowski, Wrąbel, Zieliński czy Samiec-Talar współcześnie, to najbardziej znani piłkarze. Natomiast Żmuda, Lenczyk, Świerk, Kowalski, Łazarek, Wójcik, Kasalik czy Żurek — to z kolei znani trenerzy, których nazwiska łączą oba kluby.
Podaje to oczywiście tylko jako ciekawostkę, bo wiem, że nie pałamy do siebie sympatią…

7
0
Would love your thoughts, please comment.x