Ligowi rywale pod lupą WTM! #11 Górnik
19 lipca 2019, 19:47 | Autor: KamilW jedenastym odcinku naszego cyklu przenosimy się spod Warszawy na południowy zachód, na Dolny Śląsk. Tam, w niewielkich Polkowicach, swoje mecze rozgrywał będzie jeden z beniaminków II ligi, Górnik.
O KLUBIE
Po II wojnie światowej w Polkowicach osiedliło się wielu przybyszy z Kresów Wschodnich. To właśnie oni postanowili zainicjować w tym mieście klub piłkarski, w 1947 roku powołując do życia Włókniarz. Cztery lata później drużynę przemianowano na LZS, a po dwóch dekadach od założenia nadano jej obecną nazwę.
Aż do końca lat osiemdziesiątych Górnik nie istniał jednak na najwyższych szczeblach polskiej piłki. Pierwszy znaczący sukces polkowiczanie zanotowali w sezonie 1988/1989, gdy awansowali do III ligi. Jedenaście lat później znów okazali się najlepsi, tym razem zapewniając sobie promocję na drugi poziom rozgrywkowy.
To był początek krótkiej passy sukcesów klubu z Dolnego Śląska. W sezonie 2000/2001 zajął on trzecie miejsce w II lidze, ale w barażach o awans do elity uległ Stomilowi Olsztyn. Po dwóch latach nie miał już jednak sobie równych, z pierwszej pozycji wywalczając grę w Ekstraklasie.
Pobyt w elicie nie potrwał jednak długo, bo już po roku, po wysoko przegranych barażach z Cracovią, zespół z Polkowic wrócił do II ligi. Na domiar złego, z powodu udowodnionej korupcji, trzy lata później został zdegradowany o dwie klasy. Szybko jednak zanotował trzy awanse z rzędu i ponownie trafił na drugi poziom.
Już w I lidze, władze klubu postanowiły przemianować na KS. Z tego powodu od drużyny odwrócili się kibice, a ta była w coraz gorszym położeniu, po rundzie jesiennej sezonu 2013/2014 wycofując się z rozgrywek. Po pięciu latach polkowiczanom udało się wrócić na centralny szczebel, w międzyczasie wracając do historycznej nazwy.
STADION
Stadion przy ul. Kopalnianej otworzony został w 1975 roku. Po tym, jak Górnik awansował najpierw do II, a później do I ligi, obiekt przeszedł jednak szereg modernizacji. Powstał nowy budynek klubowy, zrekonstruowano też trybuny.
Obecnie polkowicki stadion pomieścić może 3325 widzów, z czego 220 to miejsca dla gości. Dysponuje też oświetleniem.
KIBICE
W Polkowicach swój bardzo dobry fan club ma Zagłębie Lubin. Górnik próbuje działać i o ile na początku XXI wieku udawało mu się to całkiem dobrze, to później zapał młodych kibiców szybko ostygł. Swoje zrobiła też sytuacja ze zmianą nazwy klubu.
Obecnie na domowych meczach gospodarze starają się wystawiać bardzo skromny „młyn”, czasem prezentują też oprawy. Z pewnością kilka hitowych pojedynków w II lidze przyciągnie na trybuny więcej osób.
OSTATNI SEZON
Polkowiczanie w rewelacyjnym stylu awansowali do II ligi, promocję zapewniając sobie już na trzy kolejki przed końcem sezonie. Ostatecznie, ich przewaga nad drugą Ślęzą Wrocław wyniosła trzynaście punktów. Górnik zanotował dwadzieścia pięć zwycięstw, cztery remisy i pięć porażek.
KADRA
Najważniejszą postacią w kadrze klubu z Polkowic powinien być król strzelców poprzedniego sezonu III ligi, Mariusz Szuszkiewicz. 28-letni napastnik zdobył dwadzieścia siedem bramek i choć łączony był z kilkoma drużynami z wyższych lig, postanowił pozostać w Górniku. Ciekawą postacią jest też Martins Ekwueme, który występował w Ekstraklasie w barwach m.in. Wisły Kraków czy Legii Warszawa.
Trenerem zespołu jest pochodzący z Albanii Enkeleid Dobi, starszym kibicom znany głównie z gry w Zagłębiu Lubin. Polkowiczan prowadzi od dwóch i pół roku.
KIEDY Z WIDZEWEM?
Jesienią widzewiacy zmierzą się z Górnikiem w Łodzi, 11. kolejce. Mecz odbędzie się w sobotę, 28 września, o godzinie 19:10. Rewanż 18 lub 19 kwietnia.
PROGNOZA WTM
Dolna połowa tabeli.