Ligowi rywale pod lupą WTM! #10 Lech

11 lipca 2022, 16:00 | Autor:

Spod Wawelu przenosimy się dzisiaj do Wielkopolski, a konkretniej do stolicy tego regionu – Poznania. W dziesiątym odcinku ligowych zapowiedzi przybliżymy Wam sylwetkę Lecha Poznań, czyli aktualnego mistrza kraju. „Kolejorz” w dobrym stylu wygrał ubiegłe zmagania, w tym sezonie będzie zatem chciał powtórzyć ten wynik.

>>> LIGOWI RYWALE POD LUPĄ WTM! #9 CRACOVIA

O KLUBIE

Lech Poznań został oficjalnie zarejestrowany 19 marca 1922 roku, choć początki działalności często datuje się na rok 1920. Klub przystąpił do C-klasy w 1924 roku. W latach trzydziestych poznaniacy rywalizowali już na szczeblu A-klasy, czyli ówczesnym drugim poziomie zmagań. Mimo wielu szans, Lechowi nie udało się przedostać do elity jeszcze przed wybuchem wojny.

Klub z Poznania zameldował się w niej tuż po wznowieniu mistrzowskich rozgrywek, w 1948 roku, a na inaugurację przegrał z… Widzewem 3:4. W najwyższej lidze występował później przez kolejnych dziesięć sezonów. Lata sześćdziesiąte to zaś dla Lecha gra na drugim i trzecim szczeblu. Kluczowy był sezon 1971/1972, gdy udało się powrócić do grona najlepszych drużyn.

Sympatycy „Kolejorza” chętnie wracają myślami do lat osiemdziesiątych i pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych – to właśnie wtedy wielkopolska drużyna notowała duże sukcesy, także na arenie międzynarodowej. Lech aż trzykrotnie brał udział w 1/8 finału Pucharu Europy. W tym czasie, poznański klub aż pięć razy zdobył tytuł mistrzowski oraz trzy razy Puchar Polski.

W 2006 roku WKP Lech Poznań połączył się z Amicą Wronki – tworząc tym samym KKS Lech Poznań, który przystąpił do rozgrywek na sportowej licencji drużyny z Wronek. Mimo burzliwych zmian właścicielskich, sukcesów nie brakowało – Lech znów trzykrotnie sięgał po tytuł i dwukrotnie zdobywał krajowy puchar. Ponadto, KKS dwa razy dotarł do 1/16 rozgrywek Ligi Europy, do historii przeszły zaś pojedynki z Juventusem czy też Manchesterem City. Najświeższym sukcesem klubu jest oczywiście ósmy tytuł mistrza Polski w minionym sezonie.

STADION

W swojej historii, Lech rozgrywał mecze na kilku stadionach, lecz od 1980 roku areną zmagań jest stadion przy ul. Bułgarskiej w Poznaniu. W 2002 roku ruszyła gruntowna modernizacja obiektu, wskutek której – w 2013 roku – powstał stadion, posiadający cztery trybuny o łącznej pojemności 42 837 miejsc, z których około dwa tysiące przeznaczonych jest dla rywali. Przed wejściem na trybuny, kibiców wita lokomotywa, która to nawiązuje do powiązań Lecha z PKP.

KIBICE

Fani „Kolejorza” to czołówka polskiej sceny kibicowskiej. W zeszłym sezonie, udawało im się utrzymywać bardzo dobrą frekwencję na domowych meczach, a kilkukrotnie poznański stadion zapełniał się niemal w komplecie. Sympatycy Lecha byli też w minionych rozgrywkach najlepsi pod względem spotkań wyjazdowych. Takie liczby, jak choćby 4000 kibiców na meczu z Wartą w Grodzisku Wielkopolskim, 3500 w Lubinie i 2100 we Wrocławiu muszą powodować, że starcia z Lechem, pod kątem widowiska na trybunach, są z pewnością bardzo interesujące.

Zgody tej drużyny to: Arka Gdynia, Cracovia, KSZO Ostrowiec Świętokrzyski oraz ŁKS Łódź. Z powodu przyjacielskich stosunków z tymi ostatnimi, sympatycy Widzewa są jednymi z największych wrogów wielkopolskiej drużyny. Na liście kos znajdują się także takie kluby, jak: Lechia Gdańsk, Legia Warszawa, Pogoń Szczecin, Ruch Chorzów czy Wisła Kraków.

OSTATNI SEZON

Przed startem ubiegłego sezonu, oczekiwania wobec piłkarzy były ogromne – klub świętował stulecie istnienia, a fani domagali się zdobycia mistrzostwa. Zespół sprostał oczekiwaniom swoich sympatyków, będąc przez większość sezonu na fotelu lidera. Lech zdobył tytuł, tocząc w samej końcówce rozgrywek wyrównaną i ciekawą rywalizację z Rakowem Częstochowa oraz Pogonią. Dla „Kolejorza” to ósme mistrzostwo w historii. Dodatkowo, drużynie udało się też dotrzeć do finału Pucharu Polski – lecz wtedy górą była jedenastka z Częstochowy.

KADRA

Tuż po zakończeniu sezonu, w Lechu nastąpiła niespodziewana zmiana na miejscu trenera, a odchodzącego z powodów osobistych Macieja Skorżę zastąpił HolenderJohn van den Brom. Mimo zamieszania na tym stanowisku, lechici mogą pochwalić się bardzo mocną kadrą. W ofensywie niezwykle groźny jest Mikael Ishak, który w minionym sezonie Ekstraklasy aż osiemnaście razy trafiał do siatki. Niewiele mniej, bo czternastokrotnie, bramkarza pokonywał Joao Amaral. W środkowej strefie boiska, ważną rolę odgrywa Jesper Karlstrom, za to w formacji defensywnej trzeba wyróżnić Joela Pereirę, Pedro Rebocho czy Lubomira Satkę.

Poznaniacy dokonali też kilku letnich transferów. Szeregi ośmiokrotnego mistrza Polski zasilili między innymi Alfonso Sousa, Giorgi Citaiszwili czy też, grający ostatnio w drugoligowych rezerwach Lecha, bramkarz Karol Drażdżewski. Z pierwszym zespołem pożegnali się z kolei tacy zawodnicy, jak Jakub Kamiński, Jan Sykora, Pedro Tiba czy też Juliusz Letniowski, który – chwilę po powrocie z rocznego wypożyczenia – ponownie przywdział trykot Widzewa.

KIEDY Z WIDZEWEM?

Pierwsze spotkanie odbędzie się w Poznaniu – 3-4 września. Rewanż, w Łodzi, 18-19 marca.

PROGNOZA WTM

Walka o mistrzostwo.

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Mar
2 lat temu

Przed stadionem, na lokomotywie zamiast komina powinna stanąć lodówka produkcji sąsiedniej wioski, która upamiętniałaby owy 2006 rok…

adam
2 lat temu

ni to pies ni wydra , niby Lech a jednak amica

2
0
Would love your thoughts, please comment.x