Komitet Sterujący zgłosił poprawki do PFU

17 grudnia 2013, 18:35 | Autor:

Stadion_Widzewa

Pod koniec ubiegłego tygodnia Program Funkcjonalno-Użytkowy dotyczący modernizacji stadionu Widzewa trafił do Urzędu Miasta Łodzi. W poniedziałek dokument analizowany był przez Komitet Sterujący ds. przebudowy Stadionu Miejskiego przy al. Piłsudskiego 138.

Program Funkcjonalno-Użytkowy na biurkach łódzkich urzędników znalazł się już w ubiegły czwartek. Wczoraj dokładnym studiowaniem jego zapisów zajęli się członkowie Komitetu Sterującego. Jego poniedziałkowe posiedzenie miało charakter typowo roboczy, dlatego nie było na nim m.in. Prezydent Hanny Zdanowskiej, czy Sylwestra Cacka. Nie zabrakło jednak najważniejszych osób, które pilotują sprawę stadionu Widzewa: Marcina Starca (Biuro ds. Realizacji i Nadzoru Inwestycji), Małgorzaty Bełty (Dyrektor ds. Inwestycji), czy Radosława Podogrockiego (Dyrektor MOSiR). Klub reprezentował Prezes RTS, Paweł Młynarczyk.

Na zebraniu Komitet Sterujący zapoznał się z dostarczonymi przez International Management Services dokumentami, czyli PFU oraz tzw. analizami formalno-prawnymi. Gremium postanowiło skorzystać z prawa do zgłoszenia poprawek w dokumentacji, ale możemy uspokoić kibiców: korekty te nie dotyczyły najważniejszych kwestii, a jedynie szczegółowych zapisów i norm. Komitet postanowił być drobiazgowy, ponieważ – jak się okazuje – PFU jest o tyle istotny, że znajdzie się jako załącznik w głównym przetargu „Zaprojektuj i Wybuduj”! Tym samym upadł więc mit, że to zamówienie publiczne było wyłącznie stratą czasu i pieniędzy.

Zgłoszone przez Komitet Sterujący poprawki dotyczą tylko pierwszej części dokumentacji, czyli samego PFU. Sugestie te zostały już zgłoszone do krakowskiej IMS, która czeka jeszcze na ewentualne korekty w części opracowania poświęconej analizom formalno-prawnym. UMŁ na ich zgłoszenie ma czas do czwartku. Potem IMS będzie mieć 7 dni na wykonane poprawionej, finalnej wersji dokumentacji uwzględniającej poprawki. Termin ten mija w Święta Bożego Narodzenia, 26 grudnia, dlatego do Łodzi dotrze dopiero na drugi dzień.
Kolejnym krokiem będzie przygotowanie przez Miasto Łódź ostatecznego przetargu na „Zaprojektuj i Wybuduj”. Ma być on ogłoszony najpóźniej w lutym przyszłego roku.

Jak wynika z naszej wiedzy przesądzona jest budowa stadionu na co najmniej 18 tysięcy widzów. W ostatnich dniach pojawiła się też duża szansa na zwiększenie środków na inwestycję przy Piłsudskiego. Jednym ze sposobów może być odzyskanie podatku VAT, co zwiększyłoby budżet o 20mln zł. Podpowiedzi jak przeprowadzić taką operację znalazły się nawet w PFU. Drugim przeniesienie części pieniędzy z puli na budowę infrastruktury drogowej wokół obiektu.