Ciganiks z występem i pierwszymi punktami

12 października 2023, 19:52 | Autor:

W czwartkowy wieczór Andrejs Ciganiks zaliczył kolejny, już czterdziesty szósty występ w barwach reprezentacji Łotwy. Widzewiak spędził na boisku pełne dziewięćdziesiąt minut, a jego drużyna narodowa zdobyła pierwsze punkty w kończących się powoli eliminacjach.

Przed dzisiejszą potyczką z Armenią zespół Ciganiksa miał na koncie zerowy dorobek, przegrywając wszystkie mecze. W starciu z Ormianami nie byli więc uważani za faworytów, ale zdołali sprawić małą niespodziankę i wygrać 2:0. Pierwszego gola w spotkaniu strzelił pod koniec pierwszej połowy występujący w rodzimej lidze pomocnik Janis Ikaunieks. Co ciekawe, asystę przy jego trafieniu zanotował Alvis Jaunzems, grający na co dzień w Stali Mielec. Kłopoty gospodarzy zaczęły się w 53. minucie, gdy czerwoną kartkę zobaczył klubowy kolega IkaunieksaMarcis Oss. Udało im się jednak utrzymać korzystny rezultat, a nawet go poprawić. W 68. minucie bramkę zdobył bowiem obrońca Daniels Balodis, ustalając wynik.

Ciganiks wybiegł w podstawowym składzie Łotyszy i zgodnie z zapowiedziami został ustawiony na lewej stronie obrony. Zdobył więc kolejne cenne doświadczenie na tej pozycji. „Z konieczności gram w reprezentacji Łotwy na tej pozycji, bo nasz nominalny lewy obrońca jest kontuzjowany” – mówił niedawno na antenie Radia Widzew. „Lubię to, ponieważ ta pozycja daje mi wiele opcji w rozgrywaniu piłki” – dodawał 26-letni piłkarz Widzewa.

Dzięki zwycięstwu z Armenią łotewska drużyna zdobyła pierwsze punkty w eliminacjach Mistrzostw Europy 2024, ale nadal zajmuje ostatnie miejsce w swojej grupie, bez szans na awans. W niedzielę zmierzy się na wyjeździe z pierwszą w tabeli Turcją.