Arka i Motor zawalczą o elitę

31 maja 2024, 11:58 | Autor:

W czwartek rozegrane zostały mecze półfinałowe w barażach o awans do Ekstraklasy. W obu przypadkach zwycięzcami okazali się gospodarze i to oni powalczą w najbliższą niedzielę o ostatnie wolne miejsce przyszłego sezonu.

Pierwsi na boisko wybiegli zawodnicy Motoru Lublin, którzy podejmowali Górnika Łęczna. Pikanterii tej rywalizacji dodawał fakt, że oba miasta dzieli niespełna 30 kilometrów, więc wygrany miałby szansę na reprezentowanie w najwyższej klasie rozgrywkowej całego województwa lubelskiego. Nieznacznym faworytem byli piłkarze Motoru, ale kibice z pewnością pamiętali o domowej porażce z łęcznianami w sezonie zasadniczym. Mimo dużej przewagi, miejscowym ani razu nie udało się pokonać świetnie dysponowanego tego dnia Macieja Gostomskiego, marnując m.in. rzut karny. Rozstrzygnięcia nie przyniosła także dogrywka, więc o awansie do finału decydować musiała seria jedenastek. Lepiej w tym elemencie poradzili sobie motorowcy.

Motor Lublin – Górnik Łęczna 0:0, kr. 4:2

W drugim półfinale również więcej szans na znalezienie się w finale dawano Arce Gdynia, która mierzyła się z Odrą Opole. Defensywnie nastawieni goście niespodziewanie wyszli jednak na prowadzenie po golu ze stałego fragmentu gry. Gdy wydawało się, że na przerwę zejdą z wynikiem 1:0, w ciągu dwóch minut arkowcy odrobili straty, a następnie trafili po raz drugi (zrobił to eks widzewiak Karol Czubak). Po przerwie opolanie odważniej zaatakowali, nie mając nic do stracenia, co stwarzało okazję do kontrowania. Piłkarze z Trójmiasta zdobyli jeszcze dwa gole, a w doliczonym czasie Odra odpowiedziała bramką „na osłodę łez”.

Arka Gdynia – Odra Opole 4:2 (2:1)
42′ Borecki, 44′ Czubak, 60′ Szrek (sam.), 83′ Kobacki – 34′, 90+3′ Piroch

Finał pomiędzy Arką a Motorem odbędzie się pojutrze, w Gdyni, o godz. 18:00. Jego stawką będzie przepustka do Ekstraklasy, co dla tych pierwszych byłoby powrotem do elity po czterech latach przerwy. Drudzy czekają na to od 1992 roku!