Nie tylko piłkarze. Końca dobiegają też umowy ze sponsorami

4 stycznia 2025, 14:38 | Autor:

Kibice Widzewa żyją w ostatnich dniach informacjami na temat potencjalnych zmian właścicielskich, ale póki co, jeszcze się one nie dokonały. Trzeba więc twardo stąpać po ziemi i zabezpieczyć budżetu klubu na kolejny sezon. W oczy rzuca się temat sponsorów.

Fani mają prawo mieć swoje marzenia i wizje świetlanej przyszłości, ale obecne szefostwo musi patrzeć na rzeczywistość z chłodną głową. Sporą robotę mają do wykonania ludzie odpowiedzialni za sprawy sportowe, ponieważ – jak informowaliśmy – za niespełna pół roku wygasną kontrakty aż trzynastu piłkarzy, ale na nudę z pewnością nie będą narzekać też ci, których zadaniem jest negocjowanie umów sponsorskich. Obecne kończą się 30 czerwca i dotyczą wszystkich sześciu kluczowych firm!

Umowy aż trzynastu piłkarzy kończą się za pół roku

Na szczycie drabinki partnerskiej łodzian znajduje się Panattoni. O aktualnym sponsorze strategicznym w ostatnim czasie napisano niemal wszystko, gdyż całkiem realna jest wizja przejęcia przez niego (lub indywidualnie przez jego prezesa) części udziałów w spółce. Dopóki pozostaje to przedmiotem negocjacji, zarząd musi brać pod uwagę wszystkie scenariusze, włącznie z tym, że do transakcji z jakichś przyczyn ostatecznie nie dojdzie. Wówczas niezbędne będzie podpisanie z Panattonim kolejnego, trzeciego już kontraktu sponsorskiego. W przypadku wejścia firmy do struktury właścicielskiej, sprawa zapewne byłaby dużo łatwiejsza i ustalona wcześniej.

Innym podmiotem, związanym z Widzewem do końca sezonu, jest ZCB Owczary. Z romantycznego punktu widzenia to najważniejszy partner, bowiem obecny z klubem w zasadzie od samego początku procesu jego reaktywacji. Produkt budowlanego przedsiębiorstwa – Termoton – widnieje na koszulkach piłkarzy od 2015 roku, a więc współpraca trwa już dziewiąty sezon. Nie wiadomo czy nie ostatni, bowiem co rusz słychać informacje o nie najlepszej kondycji firmy. Nawet gdyby były one przesadzone, nie można zapomnieć o tym, co wydarzyło się rok temu. Mowa oczywiście o śmierci Rafała Stępnia, jednego z szefów firmy i wielkiego kibica czerwono-biało-czerwonych. Co prawda, zeszłego lata kierownictwo umowę przedłużyło, ale tylko na dwanaście miesięcy i nie można mieć pewności, co postanowią teraz.

Na trzecim najwyższym poziomie sponsorskiej piramidy w RTS znajduje się Murapol. On także ma za sobą ciekawą historię, gdy w 2017 roku był bardzo blisko zainwestowania w klub. Szefostwo dewelopera wycofało się z tego pomysłu na ostatniej prostej, ale ponieważ w trakcie tzw. roku próby ludzie Murapolu poczynili przy Piłsudskiego spore zobowiązania, zdecydowali się pozostać w roli sponsora, by częściowo wyrównać przyszłe koszta. Od tamtego czasu minęło już sześć i pół roku, a partner wciąż trwa przy Widzewie. Ostatni kontrakt zawarto w lipcu 2023 roku i obowiązywać miał przez dwa sezony, a więc kończy się już niedługo. W międzyczasie w spółce dochodziło do rewolucyjnych zmian właścicielskich, więc istnieje ryzyko, że nowi zarządzający nie będą zainteresowani dalszą współpracą.

Czwarte miejsce zajmuje CoBouw, polsko-holenderska spółka budowlana, która związała się z klubem pod koniec 2022 roku. Zaproszony na mecz z Rakowem Częstochowa szef firmy Jos Amsing był tak zafascynowany atmosferą w „Sercu Łodzi„, że bez wahania postanowił zaangażować się finansowo, o czym opowiadał na konferencji prasowej. I w tym przypadku umowa została zawarta do końca rozgrywek 2024/2025, i do tego czasu logo CoBouw widnieć ma spodenkach zawodników. Tutaj także trzeba będzie rozmawiać o ewentualnym przedłużeniu współpracy. Nadzieje powinny być, bo Amsing wciąż wysoko ceni sobie partnerstwo, niedawno jego firma była m.in. sponsorem pojedynczego meczu przy Piłsudskiego.

A jednak! Dobrzycki celuje w zakup Widzewa. O czym rozmawia ze Stamirowskim?

Patrząc dalej na listę dostępną na witrynie widzew.com, znajdujemy STS, nazywanym „oficjalnym bukmacherem” klubu. Tutaj również związano się do końca bieżącej kampanii – gdy podpisywano porozumienie, wskazano jego długość na trzy sezony, więc ostatni właśnie trwa. Dotychczasowa współpraca sprawia wrażenie bardzo owocnej, a przykładem udanej kooperacji może być jesienne spotkanie z Piastem Gliwice, podczas którego zorganizowano akcję „Dorzuć Misie”, bijąc dotychczasowy rekord w przekazaniu maskotek potrzebującym dzieciom. STS czynnie włączał się też w powstawanie historycznych murali z widzewskimi legendami, udowadniając, że ceni sobie działanie z łodzianami. To może być dobrym prognostykiem w obliczu negocjacji kolejnej umowy.

Szóstkę najważniejszych partnerów Widzewa zamykają Łódzka Kolej Aglomeracyjna oraz Województwo Łódzkie. Do zawarcia trójstronnej umowy z tymi podmiotami doszło na początku 2023 roku i wówczas przekazano, że obowiązywać będzie ona przez rok, z możliwością przedłużenia. Od tamtej pory minęły już dwa lata, a oba podmioty nadal znajdują się w klubowym wykazie, co najwyraźniej oznacza, że do prolongaty przed rokiem jednak doszło. Nie było jednak na ten temat żadnego prasowego komunikatu od nikogo z trójki zainteresowanych. Nie wiemy więc tak naprawdę, do kiedy trwać będzie ta współpraca.

Jak widać, pracy przy układaniu siatki partnerskiej na kolejny sezon będzie niemało. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, jak ważną część klubowego budżetu stanowią wpływy od sponsorów, ale na wszelki wypadek spójrzmy w twarde dane finansowe. W opublikowanym przed rokiem raporcie finansowym klub wykazał przychody na poziomie 55,8 miliona złotych, z czego 31% stanowić miały tzw. przychody komercyjne, a więc przede wszystkim wpływy od sponsorów. Oznacza to, że w tamtym okresie bilansowym (01.01.2022 – 30.06.2023) widzewska kasa powiększyła się dzięki temu o ok. 17 milionów złotych.

Pozostaje trzymać kciuki za powodzenie dalszych rozmów, choć nie można wykluczyć, że stopień zaangażowania w ten aspekt działalności Widzewa Łódź będzie zależeć od rozstrzygnięć w rozmowach na temat struktury właścicielskiej. Gdyby doszło do zmiany w akcjonariacie, może mieć to wpływ na decyzje dotyczące drabinki sponsorskiej w najbliższej oraz dalszej przyszłości.

Sponsorzy Widzewa Łódź:

* Sponsor strategiczny – Panattoni (umowa do 30.06.2025)

* Sponsor generalny – ZCB Owczary (umowa do 30.06.2025)

* Sponsor główny – Murapol (umowa do 30.06.2025)

* Sponsorzy oficjalni – CoBouw, STS, (umowy do 30.06.2025), Łódzka Kolej Aglomeracyjna oraz Województwo Łódzkie (brak danych)

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x