Ligowi rywale pod lupą WTM! #12 Radomiak
13 lipca 2024, 13:31 | Autor: BercikZe stolicy województwa podlaskiego przenosimy się na Mazowsze, a konkretniej do Radomia. Miniony sezon w wykonaniu zespołu Radomiaka był delikatnie mówiąc nie najlepszy. Radomianie zakończyli rozgrywki dopiero na 15. miejscu.
O KLUBIE
Jako początek piłki nożnej w Radomiu uznaje się rok 1910, gdy swoją działalność rozpoczęło Radomskie Towarzystwo Sportowe. Początkowo obejmowało ono cztery sekcje: kolarską, łyżwiarską, tenisową oraz wcześniej wspomnianą – piłkarską. Ponad cztery dekady działalności nie przyniosły oczekiwanych efektów i Radom cały czas nie miał swojego reprezentanta w najwyższej klasie rozgrywkowej. Brak sukcesów, a przede wszystkim też problemy finansowe klubu spowodowały zawieszenie jego funkcjonowania w połowie lat sześćdziesiątych XX wieku.
W międzyczasie, dokładnie w 1945 roku, powstał inny radomski klub – KS „Bata”. Ówczesna nazwa utrzymała się jedynie przez trzy miesiące i zmieniono ją na KS „Radomiak”. Podobnie jak rywal zza miedzy, ten nowo powstały zespół nie był w stanie rywalizować z najlepszymi drużynami w kraju i występował głównie w niższych ligach. W 1967 roku doszło do fuzji dwóch lokalnych drużyn, w wyniku której powstał Radomski Klub Sportowy „Radomiak”. Efekt tego połączenia skutkował szybkim, ponieważ już w drugim sezonie, awansem na zaplecze Ekstraklasy. Tam radomianie nie zagrzali długo miejsca – i po roku ponownie byli zmuszeni rozgrywać mecze w ramach zmagań trzecioligowych – dopiero później zaczęło się stabilizować.
Za pierwszy największy sukces klubu uważa się historyczny awans do Ekstraklasy w sezonie 1983/1984. Przygoda „Zielonych” z piłkarską elitą nie trwała jednak długo i skończyła się rychłym spadkiem już w premierowej batalii. Kolejne długie lata nie pozwoliły Radomiakowi nawiązać do tego osiągnięcia, co więcej – klub poprzez złe prowadzenie popadł w finansowe tarapaty. Konsekwencją było ogłoszenie upadłości stowarzyszenia w 2008 roku i powołanie do życia spółki akcyjnej. „Zieloni” zaczęli drugą wspinaczkę do elity, a zakończyli ją w 2021 roku.
STADION
Przez wiele lat Radomiak rozgrywał swoje mecze na stadionie przy ul. Struga. Tak było do 2016 roku, kiedy to rozpoczęła się budowa nowego obiektu, częściowo usytuowanego w tym samym miejscu. Klub długo czekał na przeprowadzkę na nowy stadion, którego budowa wiązała się z problemami i opóźnieniami. Od poprzedniego sezonu klub z Radomia rozgrywa mecz na obiekcie wyposażonym w dwie trybuny i który zostanie rozbudowany już bez konieczności kolejnych przenosin zespołu.
Obecnie został wyłoniony wykonawca budowy dwóch brakujących trybun, wśród których jest sektor dla przyjezdnych. Na dwóch nowych trybunach zostanie zamontowane 5600 krzesełek. Docelowa pojemność stadionu ma wynosić ok. 14,5 tysiąca widzów pod dachem.
KIBICE
Radomscy kibice są bardzo dobrze znani w Łodzi, głównie przez ich bardzo bliskie powiązania ze stołecznym klubem – Legią. W poprzednim sezonie w Ekstraklasie radomianie do Łodzi przyjechali w komplecie.
OSTATNI SEZON
Słaby był miniony sezon w wykonaniu zespołu z Radomia. Na koniec 2023 roku radomianie zajmowali 11. miejsce w tabeli i wydawało się, że środek tabeli osiągną bez żadnych problemów. W grudniu jednak zdecydowano się na zmianę szkoleniowca i od tamtej pory forma ekipy z Radomia była mocno niestabilna. Ostatecznie Radomiak sezon zakończył na 15. miejscu z ledwie jednym punktem przewagi nad strefą spadkową.
KADRA
Sporo dzieje się w letnim okienku transferowym w Radomiu. Piłkarze przygotowują się do nowego sezonu pod wodzą trenera Bruno Baltazara, a zespół opuścili m.in. Dawid Abramowicz, Michał Kaput czy Lisandro Semedo. W klubie zabraknie również Gabriela Kobylaka czy Filipa Majchrowicza. Przed nowym sezonem zespół Radomiaka został zatem mocno osłabiony.
KIEDY Z WIDZEWEM?
Obie drużyny będą ze sobą rywalizować już w sierpniu, w ramach 6. kolejki Ekstraklasy, zaplanowanej na weekend 24-25 sierpnia. Do rewanżu dojdzie na początku marca w 23. serii gier.
PROGNOZA WTM
Dolna połowa tabeli.