Widzew Łódź – Górnik Zabrze 3:1 (2:0)

25 lutego 2024, 16:54 | Autor:

Udaną niedzielę w „Sercu Łodzi” zaliczyli piłkarze i kibice Widzewa Łódź. W starciu z Górnikiem Zabrze podopieczni Daniela Myśliwca od początku prezentowali się z dobrej strony i już do przerwy prowadzili 2:0. Po zmianie stron goście zdołali szybko złapać kontakt, jednak dobrze dysponowani tego dnia widzewiacy nie dali sobie wydrzeć prowadzenia. W doliczonym czasie gry kropkę nad „i” postawił Noah Diliberto, dzięki czemu RTS wygrał 3:1.

Mimo zwycięstwa z ŁKS Łódź, trener czerwono-biało-czerwonych dokonał w składzie trzech zmian. Dwie z nich były wymuszone – kontuzjowanego w derbach Marka Hanouska zastąpił Dominik Kun, natomiast za Andrejsa Ciganiksa, który nabawił się urazu w trakcie mikrocyklu, pokazał się Luis Silva. Jedyną niewymuszoną korektą było desygnowanie do gry Antoniego Klimka, który posadził na ławce Dawida Tkacza. Drużyna gości przyjechała do Łodzi identycznym składem jak w dwóch poprzednich wygranych starciach.

Gospodarze od samego początku próbowali otworzyć wynik tej konfrontacji. Już w 2. minucie sprzed szesnastki uderzał Fran Alvarez, lecz piłka powędrowała nad poprzeczką. W kolejnych fragmentach, poza kilkoma wrzutkami, akcje obu zespołów nie przynosiły większych efektów. W 11. minucie impas przerwali widzewiacy. Po przerzucie ze strefy obronnej świetnie walkę o piłkę wygrał w środku pola Bartłomiej Pawłowski. Kapitan szybko uruchomił wybiegającego na skrzydle Klimka, który strzelił z ostrego kąta, ale Daniel Bielica nie dał się pokonać. Goście próbowali odpowiedzieć – aktywny był zwłaszcza Lawrence Ennali, który dwukrotnie – na nasze szczęście nieskutecznie – próbował wprowadzić futbolówkę w pole karne.

Podopieczni trenera Myśliwca dalej nacierali na bramkę i szukali swoich szans. Kolejna nadarzyła się w 16. minucie, kiedy to piłkę na połowie rywala odebrał Jordi Sanchez. Hiszpan szybko znalazł na szesnastce Pawłowskiego, ale lider łodzian nie miał szans w starciu z kilkoma obrońcami. Po chwili „Pawłoś” sam próbował asystować, ale jego dogranie po rzucie wolnym nie dotarło do adresata. Trzeba sobie powiedzieć, że do tej pory to RTS prezentował się lepiej od swoich rywali, którzy na dobrą sprawę ani razu nie postraszyli stojącego w bramce Rafała Gikiewicza. Po raz pierwszy mogło do tego dojść w 25. minucie. Wtedy z rzutu wolnego strzelał Dani Pacheco, ale łódzki golkiper złapał piłkę. Błyskawicznie wyszedł z tego atak Widzewa. Po wznowieniu Gikiewicza, Kun świetnie zagrał zagrał do wybiegającego Sancheza, który w swoim stylu obiegł defensywę, ale jego strzał z ostrego kąta wybili z bramki obrońcy.

Z biegiem czasu czerwono-biało-czerwoni wyprowadzali coraz szybsze ataki, na które Górnik nie był w stanie odpowiedzieć. Niemoc gości i dobra gra Widzewa w końcu przyniosły otwarcie wyniku. W 30. minucie przeciwnicy popełnili błąd na lewej stronie, a piłka trafiła pod nogi Fabio Nunesa, który wrzucił ją w pole karne. Adresatem podania był Sanchez, jednak piłka po kontakcie z obrońcą spadła pod nogi Klimka, który pewnym strzałem pokonał Bielicę! Już w 33. minucie mógł paść kolejny gol – znów uderzał Klimek, ale trafił w poprzeczkę i piłka opuściła plac gry! To, co nie udało się w tej akcji, szybko stało się rzeczywistością w 34. minucie. Dogranie Nunesa z rzutu rożnego przeciął Juan Ibiza i wycelował wprost w prawy dolny róg bramki! W „Sercu Łodzi” mieliśmy już wynik 2:0, a rywale wciąż nie byli w stanie realnie nawiązać walki. Warto jednak wskazać na 40. minutę, gdy obok słupka uderzał Podolski. Do przerwy nic więcej się nie wydarzyło. Piłkarze Widzewa przy oklaskach kibiców zeszli do szatni, prowadząc dwiema bramkami.

Do drugiej połowy łodzianie przystąpili bez zmian w składzie, natomiast trener Urban dokonał aż trzech roszad. Na murawie pojawili się Paweł Olkowski, Soichiro Kozuki i Szymon Czyż. Po zmianie stron początkowo to ekipa z Zabrza dłużej utrzymywała się przy piłce. Choć nie zapowiadało się, aby któryś z ataków miał przynieść zagrożenie, w 51. minucie piłkarze w błękitnych strojach złapali kontakt. Z rzutu rożnego wrzucił świeżo wprowadzony Kozuki, a w podbramkowym zamieszaniu najlepiej zachował się Rafał Janicki, który głową pokonał Gikiewicza. Trzeba przyznać, że przyjezdni odnotowali dobre wejście w drugą część meczu, ale w 57. minucie to RTS mógł się odgryźć. Po sprincie Klimka lewym skrzydłem, piłka trafiła do Pawłowskiego. Kapitan wystawił ją Alvarezowi, lecz ten posłał futbolówkę tuż obok słupka.

Z biegiem czasu akcje Górnika nie miały już takiego impetu, a to spowodowało, że gra się wyrównała. W 63. minucie to piłkarze z Górnego Śląska musieli mieć się na baczności. Wówczas dobrym przeglądem pola wykazał się Pawłowski, który uruchomił podłączającego się do ataku Nunesa. Portugalczyk wbiegając w pole karne chciał rozegrać na krótko z Sanchezem, ale niestety natarcie nie zakończyło się strzałem. Szybko trzeba było jednak wracać na własną połowę, bowiem zabrzanie zainicjowali atak, po którym wręcz powinien doprowadzić do wyrównania. Piłkę ze skrzydła wrzucił Kapralik, a tam z dosłownie kilku metrów główkował Podolski, którego fenomenalną interwencją powstrzymał Gikiewicz. Po tej akcji trener Myśliwiec przeprowadził pierwszą zmianę – boisko opuścił Klimek, a zastąpił go Dawid Tkacz.

Czasu do końca meczu pozostawało coraz mniej, a Widzew był coraz bliżej odniesienia upragnionego zwycięstwa przed własną publicznością. Aby doprowadzić do zdobycia punktów, trener Myśliwiec reagował kolejnymi zmianami. W 76. minucie boisko opuścił Jordi Sanchez, w którego miejsce wszedł jego naturalny zmiennik, czyli Imad Rondić. W tym fragmencie spotkania znów częściej przy piłce utrzymywali się „Górnicy”, ale ich gra opierająca się w tym momencie głównie na wrzutkach w pole karne, nie przynosiła wymiernych efektów. W 80. minucie łodzianie mieli aż dwie okazje do zdobycia gola, bowiem po błędach rywali dwukrotnie uderzał Bartłomiej Pawłowski, lecz Daniel Bielica zachował czujność. Pięć minut później spokój mógł dać Tkacz, który po centrze z głębi pola trafił do siatki, będąc jednak na wyraźnym spalonym. W końcówce RTS miał inicjatywę, a rywale dodatkowe problemy. W 89. minucie sędzia wyrzucił z boiska Janickiego za  drugą żółtą kartkę po faulu na Rondiciu. W doliczonym czasie oba zespoły atakowały, ale prawdziwie zwieńczenie tego spotkania nastąpiło w czwartej minucie doliczonego czasu gry. Wówczas gospodarze wyszli ze świetnym atakiem, a akcję znakomitym strzałem zakończył wprowadzony z ławki Noah Diliberto. Po uderzeniu Francuza piłka odbiła się od poprzeczki i wpadła do siatki.

Tuż po tym trafieniu sędzia zakończył mecz. Widzew po bardzo dobrych zawodach wygrał u siebie z Górnikiem Zabrze 3:1! Następne starcie o stawkę już w środę. Drużyna uda się do Krakowa, gdzie w ćwierćfinale Pucharu Polski zmierzy się z Wisłą Kraków

30′ Klimek, 34′ Ibiza, 90+4′ Diliberto – 51′ Janicki

Gikiewicz – Zieliński, Żyro, Ibiza, Silva – Kun (87′ Diliberto), Alvarez – Nunes (87′ Cybulski), Pawłowski, Klimek (66′ Tkacz) – Sanchez (76′ Rondić)

Rezerwowi: Krajcirik – Kastrati, Szota, Kwiatkowski, Dawid

Trener: Daniel Myśliwiec