ŁKS Łódź – Widzew Łódź 0:2 (0:0)

18 lutego 2024, 19:31 | Autor:

70. Derby Łodzi dla Widzewa! Piłkarze Daniela Myśliwca pokonali Łódzki Klub Sportowy na jego stadionie 2:0 i przedłużyli serię zwycięstw nad sąsiadami do trzech. Gole strzelili w drugiej połowie Jordi Sanchez oraz Fabio Nunes.

W Widzewie doszło do jednej zmiany względem meczu z Jagiellonią Białystok. Niedawno ściągnięty Rafał Gikiewicz zastąpił Jana Krzywańskiego, a do tego na ławkę rezerwowych wrócił Luis Silva, który odbył zawieszenie za nadmiar żółtych kartek. W zespole gospodarzy zaszło więcej roszad. Do pierwszej jedenastki wrócili Aleksander Bobek i Adrien Louveau, a Jędrzeja Zająca zastąpił doświadczony Pirulo. Debiutu od pierwszej minuty doczekał się Riza Durmisi, który nie wystąpił tydzień temu z Koroną Kielce z powodu małego urazu.

W 2. minucie nastąpiła strata w środku pola, po której ruszył z akcją Kay Tejan. Szybko przetransportowali piłkę ełkaesiacy, ale pod polem karnym pewnie interweniował Mateusz Żyro. Minutę później dobrze pressował Sanchez, zmuszając Bobka do błędu. Dobrze został wypuszczony z prawej strony Nunes, minął jednego rywala, ale nie zdążył oszukać drugiego gracza. Atak stanął na faulu Hanouska. W ósmej minucie zamieszanie w polu karnym Widzewa. Ostatecznie piłkę spokojnie łapie Gikiewicz i szybko wznawia grę w kierunku Jordiego Sancheza. Hiszpan szybko ruszył, ale uprzedził go w ostatniej chwili Flis. Szkoda, bo Jordi miałby okazje sam na sam z golkiperem ŁKS-u. W okolicach dziesiątej minuty kolejna strata widzewiaków. Rusza lewą stronę Tejan, dośrodkowuje, ale pewnie w polu karnym interweniuje Juan Ibiza.

Od piętnastej minuty długo utrzymywali się przy piłce czerwono-biało-czerwoni, ale nie zdołali doprowadzić do sytuacji strzeleckiej. Doszło do straty w 18. minucie i z kontrą ruszyli gospodarze, ale oni również nie potrafili skutecznie doprowadzić piłki pod pole karne Widzewa. Przez długą część gry na boisku było sporo chaosu i sporo strat z obu stron. Nie było strzałów ani groźnych akcji. Pierwsza nadeszła w 28. minucie, kiedy Ciganiks dośrodkował z lewej strony na przedpole, gdzie był Sanchez, ale ten nieczysto trafił w piłkę. W minucie trzydziestej Alvarez nieprzepisowo zatrzymał nieźle zapowiadającą się kontrę ŁKS-u i wyłapał żółtą kartkę. Później ruszył Widzew. Świetnie zagrał długą piłkę Gikiewicz do Alvareza, ten krótkim podaniem znalazł Nunesa, a ten od razu zewnętrzną częścią stopy próbował przerzucić ciężar gry na drugą stronę. Podanie wyglądało świetnie, ale zrobiło to trochę za lekko.

Minuta trzydziesta siódma i uraz zgłasza Marek Hanousek. Na boisku pojawił się Dominik Kun, przed którym stanęło nie lada wyzwanie – zastąpić niezwykle ważnego dla widzewskiej drugiej linii Czecha. 44. minuta i dogrywa w pole karne Tkacz. W szesnastce gospodarzy był lekki tłok, ale futbolówka trafiła pod nogi Pawłowskiego. Kapitan RTS-u zdecydował się na strzał z dystansu. Niestety uderzał niecelnie. W doliczonym czasie gry pierwszej połowy za lekko wybija Gikiewicz, ale wychodzi z tego przyzwoita akcja łodzian. Z lewej strony dogrywał Ciganiks, interweniowali obrońcy gospodarzy i piłka trafiła pod nogi Alvareza. Hiszpan uciekł jednemu rywalowi, oddał strzał, ale na torze lotu piłki był Durmisi, który zablokował to uderzenie.

Drugą połowę zaczął oczywiście Widzew, który już w 47. minucie wywalczył sobie rzut rożny. Nic z niego nie wyniknęło, choć piłka trafiła przed pole karne, gdzie rzut wolny wywalczył Dawid Tkacz. Podszedł do niego kapitan czerwono-biało-czerwonych i posłał piłkę daleko obok lewego słupka bramki Bobka. Blisko było w pięćdziesiątej minucie. Bartek Pawłowski spokojnie pochłaniał przestrzeń pod polem karnym ŁKS-u, aż w końcu podał przed pole karne do Frana Alvareza. Ten szybko zdecydował się na oddanie strzału i niestety trafił w słupek. W pięćdziesiątej czwartej minucie z akcją ruszył Widzew. Fran Alvarez z około dwudziestego piątego metra dośrodkował w pole karne, a tam najwyżej wyskoczył Jordi Sanchez, który pięknym strzałem głową pokonał Aleksandra Bobka. Hiszpan przeskoczył Rahila Mammadova i posłał piłkę w lewy dolny róg bramki.

W minucie sześćdziesiątej piątej miał miejsce rzut rożny dla Widzewa. Długo wisiała piłka w powietrzu, a w polu karnym nastąpił chaos. Z tego zamieszania piłka trafiła do Juana Ibizy, który uderzał z pierwszej piłki, ale niestety zrobił to za lekko i bardzo spokojnie piłkę w ręce złapał golkiper ŁKS-u. Kolejna sytuacja chwilę później. Kolejna kopanina i tłok w polu karnym. Z lewej strony niekryty był Sanchez, ale nie dostrzegł go „Pawłoś”. Strzał kapitana został zablokowany i spore pretensje (według nas słuszne) miał do niego Hiszpan. Dwie minuty później znów nacierają czerwono-biało-czerwoni. Pawłowski przebiegł z piłką dobre trzydzieści metrów i próbował zagrywać do boku. Przeszkodził mu w tym defensor gospodarzy i do piłki dopadł Alvarez, który oddał mocne uderzenie sprzed pola karnego. Niewiele się pomylił Hiszpan. Chwilę po tym wydarzeniu na dłuższą chwilę gra została przerwana z powodu zadymienia płyty boiska.

81. minuta i rzut rożny dla gospodarzy. Na krótki słupek dośrodkowuje Riza Durimisi, a tam jest Kay Tejan, który bardzo lekko uderzył piłkę głową i pewnie złapał ją w koszyczek Gikiewicz. Od razu ze swoją akcją ruszył Widzew. Nunes pociągnął piłkę kilkadziesiąt metrów prawą stroną, zbiegł do środka i zgubił piłkę między nogami. Ta trafiła ostatecznie do Ciganiksa, który wystawił ją przed polem karnym Pawłowskiemu. Kapitan Widzewa zmylił jednego defensora ŁKS-u i oddał mocny strzał lewą nogą, który Bobek musiał sparować na aut bramkowy. Dziewięćdziesiąta minuta i świetne zachowanie Pawłowskiego w polu karnym rywala. 31-latek zdołał odebrać piłkę, która trafiła do Klimka, ale jego dośrodkowanie zostało zablokowane. Chwilę później z akcją ruszył Klimek. Młodzieżowiec zszedł na lewą nogę, uderzył po krótkim słupku, ale znów dobrze interweniował Bobek. Widzewiacy dalej napierali, szukali drugiej bramki i okazja przyszła w 92. minucie. Klimek świetnie minął z lewej strony Szeligę, dobiegł do linii końcowej i miękko zagrał piłkę w pole karne. Z woleja uderzał Fabio Nunes, ale trafił w Imada Rondicia. Piłka szczęśliwie wróciła do Portugalczyka, a ten ponownie uderzył z woleja, jednak tym razem futbolówka zatrzepotała w siatce!

Spotkanie trwało jeszcze dziesięć minut, ale nic więcej się nie wydarzyło. Widzew Łódź wygrał 70. Derby Łodzi 2:0. To trzecie starcie z rzędu, wygrane przez czerwono-biało-czerwonych, i to bez straty gola!

54′ Sanchez, 90+2′ Nunes