Trybunał Konstytucyjny: Kibice karani niezgodnie z prawem!
20 maja 2014, 18:36 | Autor: RafiKaranie kibiców na podstawie obowiązujących na stadionach regulaminów stadionów piłkarskich oraz innych imprez masowych od dnia dzisiejszego jest niezgodne z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej – taki werdykt wydał dziś Trybunał Konstytucyjny!
DECYZJA
W dniu dzisiejszym na wokandzie Trybunału Konstytucyjnego pojawiła się sprawa z wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich o zbadanie zgodności z Konstytucją RP art. 54 ust. 1 Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, który stanowi, iż „Kto nie wykonuje polecenia porządkowego, wydanego na podstawie ustawy, regulaminu obiektu (terenu) lub regulaminu imprezy masowej przez służby porządkowe lub służby informacyjne, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 2000 zł” w zakresie dotyczącym regulaminów obowiązujących na stadionach piłkarskich. Owa niezgodność cytowanego artykułu miała wystąpić w odniesieniu do wybranych artykułów Konstytucji, które zapewniają obywatelom wolności i prawa, m. in. nietykalność osobistą i równość wobec prawa.
Wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich znalazł poparcie ze strony Sejmu, a także Prokuratora Generalnego. Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia dzisiejszego orzekł, iż nie może nastąpić pociągnięcie do odpowiedzialności karnej, na podstawie obowiązującego na danym stadionie regulaminu, co znajduje swoją regulację w treści przytaczanego art. 54 ust. 1 Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Osobie, która nie wykona polecenia porządkowego, wydanego na podstawie regulaminu obiektu lub imprezy masowej przez służby porządkowe albo informacyjne, prócz kary grzywny (nie niższej niż 2 tys. złotych), grozi również kara ograniczenia wolności.
ARGUMENTACJA
TK stanął na stanowisku, iż wskazany artykuł narusza treść art. 42 Konstytucji, który jasno określa, iż „Odpowiedzialności karnej podlega ten tylko, kto dopuścił się czynu zabronionego pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia”. Regulamin imprezy masowej tudzież stadionu piłkarskiego w myśl art. 82 Konstytucji nie jest źródłem prawa powszechnie obowiązującego, co za tym idzie, nie może dojść do karania sprawcy na jego podstawie.
Zgodnie z orzeczeniem TK art. 54 ust. 1 Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych utraci swoją moc prawną z upływem 12 miesięcy od ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.
JAKIE SKUTKI DLA KIBICÓW?
Co to oznacza dla kibiców ukaranych wyrokami za naruszenie regulaminu stadionu? Przede wszystkim, w myśl przepisów Kodeksu postępowania karnego osoba skazana wyrokiem na podstawie przepisu, który utracił swoją moc prawną wskutek orzeczenia TK, może dochodzić wznowienia postępowania karnego. Owa procedura znajduje swoje prawne uregulowanie w treści art. 540 § 2 Kodeksu postępowania karnego, który stanowi, iż „Postępowanie wznawia się na korzyść strony, jeżeli Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z Konstytucją, ratyfikowaną umową międzynarodową lub z ustawą przepisu prawnego, na podstawie którego zostało wydane orzeczenie”.
W praktyce oznacza to, iż sąd okręgowy (wyższy nad tym sądem, w którym doszło do skazania) wznawia postępowanie i rozpoznaje sprawę na nowo, a z uwagi na fakt, iż przepis uznany przez TK za niekonstytucyjny jest przepisem niezgodnym z prawem, to sąd orzeka o uniewinnieniu. Wyrok uniewinniający w sprawie w której doszło do wznowienia postępowania, w myśl art. 552 Kodeksu postępowania karnego stanowi podstawę do ubiegania się o odszkodowanie oraz zadośćuczynienie od Skarbu Państwa „za poniesioną szkodę oraz zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, wynikłe z wykonania względem niego w całości lub w części kary, której nie powinien był ponieść”!
Uznanie art. 54 ust. 1 Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych za niekonstytucyjny może uruchomić lawinę procesów o wypłatę odszkodowań dla kibiców, którzy zostali skazani właśnie na podstawie obowiązujących regulaminów na stadionach piłkarskich, a za błędy ustawodawcy przyjdzie zapłacić nam zwykłym obywatelom, gdyż roszczeń dochodzi się jak wspomnieliśmy od Skarbu Państwa.
Jednocześnie ustawodawca został zobligowany do natychmiastowej zmiany w prawie i art. 54 zniknie z ustawy o Bezpieczeństwie Imprez Masowych!
Dalsze ruchy prawne w tej kwestii zapowiedział Ogólnopolski Związek Stowarzyszeń Kibiców! My także będziemy się bacznie przyglądać tej sprawie!