M. Franczyk: „Kluby dostrzegają potencjał e-sportu”

20 lutego 2020, 12:24 | Autor:

Dziś oficjalnie swoją działalność rozpoczęła sekcja sportu elektronicznego Widzewa, Red Wolves. Na witrynie klubowej widzew.com właśnie ukazał się wywiad z jej koordynatorem, Michałem Franczykiem. O czym w nim mówił?

O nazwie zespołu

Stworzyliśmy we współpracy z klubem projekt o nazwie Red Wolves, czyli „Czerwone Wilki”. Kolor nawiązuje do barw naszego klubu i tego czerwonego „Serca Łodzi”. które bije wyjątkowo mocno. Wilk kojarzy się natomiast z walecznością i zażartością.

O planach sekcji

Projekt chcemy rozwijać dwutorowo. Pierwszy priorytet to oczywiście profesjonalne rozgrywki, w których mają startować i odnosić sukcesy nasi zawodnicy. Oprócz klasycznej rywalizacji, chcemy rozwijać również projekty społeczne, skierowane do naszych kibiców, przybliżać im e-sport, a najmłodszym umożliwić dołączenie do naszego zespołu. Już dziś mogę zapowiedzieć rozegranie turnieju w grę FIFA 20, którego zwycięzca otrzyma możliwość podpisania z klubem profesjonalnego kontraktu.

O możliwościach dla niepełnosprawnych

Planujemy również aktywizację osób niepełnosprawnych, które często są wykluczone z możliwości trenowania klasycznych sportów, a dzięki wirtualnej rozgrywce mogą rywalizować z najlepszymi graczami. W promocji tego projektu ma nam pomóc jeden z naszych pierwszych zawodników.

O nowych zawodnikach

Pierwszymi zawodnikami, którzy dołączyli do naszego zespołu i będą go reprezentować w kategorii FIFA Ultimate Team są Alan „Cosanero” Kosiński oraz Sebastian „Kotwicz” Kostrzyński. Pomóc nam w dotarciu do grona niepełnosprawnych ma właśnie „Kotwicz”, który boryka się z wieloma problemami zdrowotnymi i związanymi z tym ograniczeniami. (…) Drugim zawodnikiem jest „Cosanero”, który na swoim koncie ma kilka znaczących sukcesów na polu gry w FIFĘ, a jednym z najbardziej znaczących jest udział w rozgrywkach Ekstraklasa Games, w barwach Lechii Gdańsk. Alan to bardzo młody gracz, który już dziś pokazuje ogromne umiejętności, brał udział w eliminacjach do kadry narodowej, a w przyszłości może być wyróżniającą się postacią w tej dyscyplinie.

O innych klubach zaangażowanych w e-sport

Sztandarowym przykładem może tutaj być PSG, które posiada rozbudowaną sekcję e-sportową i nie skupia się wyłącznie na wirtualnej piłce nożnej. Drugim przykładem jest współpraca AS Romy z profesjonalną drużyną e-sportową Fnatic. W lidze angielskiej mamy do czynienia z rozgrywkami E-Premier League, gdzie każdy klub posiada swoich reprezentantów walczących podobnie jak piłkarze na boisku. Kluby dostrzegają ten potencjał, bo kibice chcą się tym bawić oraz oglądać.

O rozwoju sportu elektronicznego

Pule nagród dla zawodników topowych drużyn w Polsce sięgają setek tysięcy dolarów. Dzięki internetowi cała branża rozwija się błyskawicznie, a rozgrywki oglądają ludzie z całego świata. W Polsce frekwencja podczas kilkudniowej imprezy Intel Extreme Masters w Katowicach sięgnęła ok. 300 tysięcy osób.

Pełną treść wywiadu z Michałem Franczykiem znaleźć można W TYM MIEJSCU.

Foto: widzew.com

Subskrybuj
Powiadom o
7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Leon
4 lat temu

Wolalbym, zeby Klub powolal dwoch obroncow.

Kazet
Odpowiedź do  Leon
4 lat temu

Wiadomka, bo w klubie ogarniają tylko jedną rzecz w danym momencie. Pani Martyna najpierw ogarnia transfer, a potem szybko biegnie założyć drużynę e-sportu. :)

Rafi
Odpowiedź do  Leon
4 lat temu

To by była dobra wiadomość. Do tego nowy, dodatkowy silny sponsor.

Fan
4 lat temu

Wszysko ok. Ale klub po fatalnym zeszłym sezonie powinien skupić sie przede wszystkim na awansie, przez kontuzje kadra nie wygląda już tak różowo, a i mentalnie piłkarze nie wyglądają tak jak byśmy chcieli(biorąc pod uwagę sparingi) Mam nadzieje, że wszyscy w klubie zdają sobie sprawę, że nie można powtórzyć blamażu, a terminarz jest bardzo trudny.

bruce
Odpowiedź do  Fan
4 lat temu

Nie, klub na działać na wielu płaszczyznach. Nie możemy skupiać się tylko na jednym, bo reszta świata mam ucieknie, od tego klub ma rozbudowane struktury

Prochownik Jr
4 lat temu

hej cenzorzy… ja jestem przeciw. Moim zdaniem to marnowanie kasy i rozpraszanie się zamiast skupić całość wysiłku na piłce nożnej, akademii…

radrad88
4 lat temu

Nie ma niczego złego w tym, że klub stara się rozwijać o kolejne sekcje. Tym bardziej, że wejście do świata e-sportu nie wiąże się z jakimiś wielkim kosztami. Aktywizacja m.in osób niepełnosprawnych w tym zakresie to wspaniała sprawa.
Chcąc nie chcą, sport elektroniczny jest przyszłością.

Raczej każdy zdrowy na umyśle kibic Widzewa, cieszy się na myśl działalności klubu na rzecz pożytku publicznego.

W Łodzi tylko RTS!

7
0
Would love your thoughts, please comment.x