109. urodziny Widzewa!

25 listopada 2019, 08:00 | Autor:

Dokładnie dziś przypada 109. rocznica powstania TMRF, protoplasty dzisiejszego Widzewa. 25 listopada 1910 roku (według kalendarza gregoriańskiego) został on zarejestrowany w spisie stowarzyszeń przez Gubernię Piotrkowską.

Statut Towarzystwa Miłośników Rozwoju Fizycznego na Widzewie, bo tak brzmiała pierwotna nazwa łódzkiego klubu, został zalegalizowany przez ówczesne władze carskie 18 listopada 1910 roku. TMRF wpisano do rejestru stowarzyszeń jednak dopiero siedem dni później.

Pierwszą siedzibą klubu była ul. Rokicińska 62. W TMRF uprawiano nie tylko piłkę nożną, na którą moda przybyła do Łodzi wraz z angielskimi robotnikami, ale także gimnastykę. Kilka miesięcy po założeniu, w 1911 roku, klub po raz pierwszy wystartował w ogólnołódzkich mistrzostwach futbolowych.

W 1922 roku, już po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, pięcioro członków TMRF (Jan Augustyniak, Wacław Gapiński, Ludwik Rękowski, Antoni Stanecki i Józef Wojtczak) założyło Robotnicze Towarzystwo Sportowe Widzew. W statucie RTS zawarto informację mówiące o nawiązaniu do tradycji przedwojennego stowarzyszenia. Właśnie dlatego obecny Widzew uważa się za kontynuatora Towarzystwa Miłośników Rozwoju Fizycznego.

W swojej 109-letniej historii Widzew stał się jednym z najbardziej zasłużonych i utytułowanych klubów w Polsce. Łodzianie czterokrotnie sięgali po tytuł mistrzowski i siedmiokrotnie po wicemistrzowski. Triumfowali również w rozgrywkach o Puchar Polski oraz Superpuchar.

Widzewiacy rozsławiali też rodzimy futbol za granicą, godnie reprezentując go w europejskich pucharach, dochodząc m.in. do półfinału Pucharu Europejskich Mistrzów Krajowych czy fazy grupowej jego następcy – Ligi MistrzówRTS wychował także wielu znakomitych piłkarzy, takich jak ŚP. Włodzimierz Smolarek, Zbigniew Boniek czy Józef Młynarczyk.

Za głównego architekta sukcesów Widzewa uważa się zmarłego przed jedenastoma laty Ludwika Sobolewskiego. W sąsiedztwie nowego stadionu przy ul. Piłsudskiego 138 stanął już pomnik upamiętniający dokonania ludzi, którzy przyczynili się do wielkości klubu, w tym oczywiście „Sobola”.

Fragment dziennika „Rozwój” dotyczący powstania TMRF (za Wikipedią):

Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
5 lat temu

No to 1000 lat i na zdrowie Widzewie!!

Rafi
5 lat temu

Najlepszego i 100 dalszych lat tym razem z Ligą Mistrzów !!!

łukasz
5 lat temu

2022 Mistrzostwa Polski!

Mar
5 lat temu

moj pierwszy szalik Widzewa mowil o 85 leciu Klubu…czas leci

Bartek85
Odpowiedź do  Mar
5 lat temu

Dostałem taki na Boże Narodzenie 1995 r. I jest ze mną na każdym meczu ;)

Bula
5 lat temu

Fajnie mieć urodziny wtedy co ukochany klub :) Widzewie oby jak najszybciej na czołowe miejsce w Polsce, a może i w Europie ;)

Bartek85
Odpowiedź do  Bula
5 lat temu

Potwierdzam że fajnie świętować urodziny tego samego dnia co ukochany klub. Dlatego Widzewowi i sobie ;) życzę samych sukcesów!!!

maz
5 lat temu

według kalendarza gregoriańskiego??

Monis
Odpowiedź do  maz
5 lat temu

Tak,uzywanego obecnie w Polsce :)

dik
Odpowiedź do  Monis
5 lat temu

a wtedy jaki był?

10
0
Would love your thoughts, please comment.x